Irácký premiér oznámil rezignaci a podpořil svého nástupce

Bagdád - Irácký premiér Núrí Málikí v projevu ve státní televizi oznámil svou rezignaci na funkci a vyslovil podporu svému nástupci Hajdarovi Abádímu. Podlehl tak tlaku z domácí politické scény i ze zahraničí. Kritiku sklízel především za neschopnost sjednotit všechny irácké frakce za účelem boje proti extremistům z Islámského státu. 

„Oznamuji vám, že stahuji svou kandidaturu (na šéfa vlády) ve prospěch bratra Hajdara Abádího, abych usnadnil politický proces vytváření nové vlády,“ prohlásil v televizi Málikí, po jehož boku stal Abádí a další šíitští politici. Hovořil i o vážné teroristické hrozbě, kterou představují sunnitští radikálové z uskupení Islámský stát.

Málikí stojí v čele koalice, která zvítězila v dubnových volbách. Dosud byl přesvědčen, že jedině on měl být pověřen sestavením kabinetu. V Iráku i v zahraničí však v poslední době rostla kritika Málikího politiky vůči sunnitům. I část šíitské komunity, k níž Málikí patří, si myslí, že právě to dovedlo Irák k současné krizi.

Málikí zřejmě přišel i o podporu svých dvou největších opor, které měl dosud v zahraničí - USA a Íránu. Abádímu jako designovanému premiérovi už blahopřál Írán, telefonicky s ním hovořil americký prezident Barack Obama a požádal ho, aby sestavil novou vládu co nejrychleji.