Ruské obrněné transportéry prý překročily ukrajinské hranice

Doněck – Podle britského zpravodajského serveru The Telegraph překročila dnes ve večerních hodinách kolona ruských obrněných transportérů a vojenských nákladních automobilů hranici s Ukrajinou. Konvoj měl projet skrz hraniční přechod, který je pod správou povstalců. Server se odvolává na svědectví svých novinářů, kteří jsou přímo na místě.

K překročení hranice mělo podle britských novinářů dojít kolem desáté hodiny večerní místního času. Kyjev i západní země Rusko dlouhodobě obviňují z dodávek zbraní a materiálu pro separatisty ve východní části Ukrajiny. Nyní jde o první případ, kdy byla „podpůrná akce“ z Ruska přímo zaznamenána západními novináři.

Podle The Telegraph konvoj čítal 23 vozidel. Čekal v blízkosti uprchlického tábora nedaleko Doněcku na západ slunce. Až poté se vydal přes ukrajinské hranice. Konvoj jel normálně osvětlen, bez snahy se jakkoliv skrývat. Podle novinářů bylo patrné, že vozidla projela kontrolním stanovištěm obsazeným ozbrojenci.

Konvoj sice nemá podle serveru sílu na jakýkoliv pokus o invazi, potvrzuje ale domněnky o pohybu vojenských zásob přes ukrajinsko-ruské hranice. Vozidla byla označena černými ruskými vojenskými poznávacími značkami.

The Telegraph nicméně upozornil, že tento konvoj nemá žádnou viditelnou souvislost s humanitárním konvojem téměř 300 ruských kamionů, který nyní stojí v bezprostřední blízkosti hranic s Ukrajinou a čeká na výsledek jednání mezi Moskvou, Kyjevm a Mezinárodním výborem Červeného kříže.