Japonští ministři navštívili kontroverzní svatyni Jasukuni

Tokio - Dva členové japonské vlády navštívili v rámci výročí kapitulace ve druhé světové válce kontroverzní tokijskou svatyni Jasukuni. Mezi 2,5 milionu padlých vojáků je zde uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Čína a Jižní Korea považují svatyni za symbol někdejšího japonského militarismu a tradičně proti politickým návštěvám na tomto místě rozhořčeně protestují.

Oba ministři označili své návštěvy svatyně za soukromé, neodlišující se od návštěv tisíců spoluobčanů, kteří vykonávají podobné poutě a obřady několikrát do roka. „Můžu být člen kabinetu, ale jsem také Japonec a jako takový považuji za přirozené vzdát čest těm, kteří obětovali své životy za vlast,“ prohlásil předseda Komise pro veřejnou bezpečnost Keidži Furuja. „Přišel jsem uctít ty, kteří padli za vlast,“ přizvukoval ministr vnitra Jošitaka Šindó.

Japonský premiér Šinzó Abe svatyni osobně nenavštívil, opět jí ale zaslal obětní dary, jako i letos v dubnu. Osobně do svatyně přišel v prosinci 2013. Tehdy šlo o první návštěvu japonského premiéra od roku 2006. Podle Abeho kanceláře se tím japonská vláda snažila obnovit hrdost Japonců na jejich minulost. Peking a Soul to ale ostře odsoudily a Washington, hlavní spojenec Tokia, vyjádřil veřejně své „zklamání“ z vyhrocování vztahů se sousedy.

Dva členové japonské vlády navštívili kontroverzní svatyni Jasukuni
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Koji Sasahara

Třenice, spolehlivě následující po každé návštěvě svatyně, až dosud Abemu zabránily i v návštěvě čínského a korejského kolegy, jakkoli je Abe považován za čilého cestovatele v čele vlády a sám rád opakuje, že jeho dveře jsou doširoka otevřené vůdcům obou zemí.

Návštěvy šintoistické svatyně vyvolávají opakovaně rozhořčení v zemích, které byly obětí japonské válečné agrese. Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Číňané nemohou Japoncům odpustit válečná zvěrstva, Korejci zase sexuální zotročování krajanek, zavlečených do armádních nevěstinců. Za vyhrocováním vztahů však nebývá jen historie, ale i územní spory z posledních let.

Svatyně JasukuniJasukuni je šintoistická svatyně v Tokiu. Je věnována památce vojáků a civilistů, kteří zemřeli v boji za Japonské císařství. Svatyni postavil císař Meidži v roce 1869. Postupně se ale stala nejvýznamnější svatyní pro japonské válečníky. Kromě 2,5 milionu vojáků jsou tady uctěni i někteří váleční zločinci z druhé světové války, což dodnes vyvolává kontroverze.