Velká válka v Berlíně jako konflikt, který vyšlapal cestu hrůzám 20. století

Berlín - Německé historické muzeum v Berlíně otevřelo výstavu ke stému výročí první světové války. Historici se mimo jiné pokusili ukázat, jak první totální válečný konflikt razil cestu dalším hrůzám dvacátého století. Kromě zbraní a plynových masek představuje výstava také malé předměty, které změnily každodenní život dalších generací.

Čtyřletý konflikt, který celou Evropu ponořil do nevídaných hrůz, přinesl prudký rozvoj především zbrojního průmyslu. Zatímco na začátku války letci svrhávali ocelové ostny, které sice dokázaly projet skrz jezdce i koně, byly ale zoufale nepřesné, na konci války je nahradily první samopaly a plamenomety.

Válečné vynálezy: Náramkové hodinky i propaganda

Velká válka však nezplodila jen zbraně, určené k masovému zabíjení, ale také spoustu drobností, které přešli do každodenního života – jako je například masové využívání náramkových hodinek. Ty do té doby patřily spíš mezi ženské šperky. Tradiční mužské hodinky na řetízku se ale do zákopů nehodily. 

První světová byla zároveň motorem moderní propagandy, která cílila i na děti - ať pomocí deskové hry, nebo komiksu. Realita byla ovšem úplně jiná, jak ukazuje i tragický příběh manželů Kränzleinových. Muzeum totiž vystavuje i krabici s více než 2 200 dopisy, které Hermann Kränzlein za čtyři roky v zákopech poslal své ženě. On zákopy přežil. Jeho žena ale zemřela na španělskou chřipku ještě před jeho návratem z fronty.

Přitom právě masová korespondence se stala jednou z dalších novinek, kterými první světová válka změnila svět. Jen němečtí vojáci za války napsali a dostali 29 miliard psaní.