Izraelští vojáci zdemolovali domy údajných vrahů tří unesených mladíků

Jeruzalém - Izraelští vojáci zdemolovali na západním břehu Jordánu domy Palestinců, podezřelých z červnového únosu a vraždy tří mladých Izraelců. Jeden z palestinských pachatelů byl zatčen, dva jsou stále na svobodě a Izraelci po nich pátrají. Smrt tří mladíků vyvolala napětí mezi Izraelem a Palestinci a vyústila v měsíční vojenskou operaci v Pásmu Gazy, kterou nepřežilo celkem 2 000 lidí. Izrael z únosu obvinil palestinské radikální hnutí Hamas, které se k akci nepřihlásilo, ale svou vinu ani nepopřelo. Do konce příměří zbývá už jen pár hodin.

Zatčen byl 11. července Husám Kavásma z Hebronu, další dva podezřelí Ámir abú Áiša a Marván Kavásma zůstávají na svobodě. Husám Kavásma se podle izraelských úřadů přiznal, že při únosu pomáhal tím, že zajistil od Hamasu peníze a nakoupil zbraně, které pak předal hledané dvojici. Zúčastnil se také ukrytí těl na pozemku, který předem zakoupil.

Trojice izraelských mladíků, která se vracela stopem ze Západního břehu do Izraele, byla pohřešována od 12. června. Jejich těla se našla o několik týdnů později na Západním břehu.


Izraelská armáda musela s demolicí domů čekat na rozhodnutí nejvyššího soudu, který odmítl trojí odvolání rodin údajných viníků. Vojenská technika dnes zničila dům Husámy Kavásmy a abú Áiši, bydliště Marvána Kavásmy dnes bylo zapečetěno. Armáda považuje demolice domů za odstrašující metodu pro teroristy.

Dnes večer vyprší příměří mezi Izraelci a Palestinci, nové zatím není

Dnes ve 23:00 SELČ vyprší nové pětidenní příměří mezi Izraelci a Palestinci. Od neděle pokračují v Káhiře nepřímé rozhovory obou stran o dlouhodobějším klidu zbraní v Pásmu Gazy. Obě strany konfliktu ale zatím nepřijaly žádné návrhy na dohodu, kterou předložil Egypt jako zprostředkovatel rozhovorů. „Obě strany konfliktu jsou pesimistické. Tvrdí, že nedošlo k žádnému pokroku, ani jedna strana nepřijímá podmínky té druhé strany. Všichni přitom mají zájem na tom, aby palba nebyla obnovena,“ podotkla novinářka Tatiana Hoffmanová.

Svatba v Gaze

Svatba v GazeZa pomoci OSN se podařilo v pásmu Gazy uskutečnit tři svatby místních párů. I přes probíhající konflikt mezi Izraelem a Palestinou proběhl obřad bez potíží. OSN zaplatilo všechny tři ceremonie a postaralo se také o svatební dary. „Tímto vysíláme jasný vzkaz do světa, že i přes všechnu prolitou krev, přes všechna ta utrpení a truchlení nad mrtvými, dokážeme žít dál. Dnešek by měl být inspirací a nadějí pro ostatní v Gaze,“ řekl jeden z organizátorů svateb Khader Mubarak.


Nepřímá jednání se konají v sídle egyptských výzvědných služeb v Káhiře. Palestinskou delegaci tvoří kromě radikálních hnutí Hamas a Islámský džihád také zástupci hnutí Fatah šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Podle pozorovatelů zatím panuje velká nejistota a pesimismus ohledně vůle obou stran dosáhnout dohody. Podle dokumentu, který má k dispozici agentura AFP, navrhuje Egypt uzavřít trvalé příměří a zve obě strany k novým rozhovorům do jednoho měsíce.

  • „Šance na diplomatickém poli je poměrně vysoká,“ uvedl zpravodaj ČRo Štěpán Macháček. „Lidé v Izraeli se chovají, jako by očekávali mír, a taktéž lidé v Gaze se chovají, jako by počítali s dlouhodobým příměřím,“ dodal.

Palestinci žádají hlavně uvolnění blokády Pásma Gazy, chtějí ale i vybudování přístavu a letiště v enklávě a propuštění palestinských vězňů. Izrael zase požaduje demilitarizaci Pásma Gazy, což Hamas odmítá. „Hamas je pod velkým tlakem palestinské samosprávy,“ upozornil Macháček.

Video Macháček: Šance na diplomatickém poli je poměrně vysoká
video

Macháček: Šance na diplomatickém poli je poměrně vysoká

Palestinské ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo čerstvou bilanci červencových bojů v Pásmu Gazy. Vyplývá z ní, že o život přišlo 2016 Palestinců, mezi nimiž bylo 541 dětí a 250 žen. Dosud se hovořilo o necelých 2000 obětech, nové k nim přibyly po úmrtí lidí s těžkými zraněními. Na izraelské straně je skoro 70 mrtvých, většinou vojáci.