Lovely America, Lovely India: Američtí Indové slaví výročí nezávislosti

New York - Stovky tanečníků a hudebníků, ale i sportovní nebo filmové hvězdy se sešly v New Yorku na slavnostním průvodu k výročí indické nezávislosti. Ve Spojených státech žije největší zahraniční komunita Indů - jsou jich skoro čtyři miliony a stále jich přibývá. „Nejenže to je největší komunita Indů mimo Indii, ona navíc každým rokem roste. Zůstávají tu nastálo, podnikají, přispívají kultuře i ekonomice. Proto každý moudrý politik by měl teď být právě tady, oslavovat indický lid,“ řekl newyorský auditor Scott Stringer.

Video Američtí Indové slaví výročí nezávislosti
video

Američtí Indové slaví výročí nezávislosti

Američtí Indové slaví 68. výročí vyhlášení nezávislosti - zároveň ale chtějí ukázat, kde jsou doma teď. New York tak obsadily stovky tanečníků, tisícovky diváků a na vyzdobených vozech pýcha indické komunity: třeba hvězdy stále populárnějšího Bollywoodu nebo první indický basketbalista v NBA.

Ukázali se i politici, třeba newyorský starosta Bill De Blasio, který jel na jednom z vozů s indickou vlajkou v ruce. Na dalším z vozů se ukázal symbol indického boje za nezávislost - Mahátma Gándí.

Ve Spojených státech žijí skoro 4 miliony Indů, což je víc než kdekoli na světě. Sami Indové tak tvoří jednu z nejpočetnějších amerických menšin, spolu s Číňany, Filipínci nebo Mexičany.