Iráčtí vojáci prolomili blokádu města Amirlí

Bagdád – Zhruba tříměsíční islamistickou blokádu kolem severoiráckého Amirlí prolomila irácká armáda. Do města, které několik měsíců obléhají radikálové z Islámského státu (IS), vstoupili vojáci po operaci trvající od soboty. Zapojili se do ní i kurdské a šíitské milice.

Pozice islamistů bombardovala také americká letadla a zároveň bránícím se obyvatelům odříznutým od přísunu potravin a vody shodila humanitární pomoc. Na dodávce pomoci se podílela i letadla z Austrálie, Francie a Británie, upřesnil mluvčí Pentagonu John Kirby. Většina z 15 tisíc obyvatel Amirlí jsou Turkmeni šíitského vyznání. IS je sunnitská organizace, která vyhlásila na severu Iráku a Sýrie chalífát a nutí tamní občany přijmout její výklad islámu.

Situace v Amirlí, které leží 170 kilometrů severně od Bagdádu a na hranici kurdských autonomních provincií, byla popisována jako beznadějná. Turkmeni jsou po Arabech a Kurdech třetí nejpočetnější komunitou v Iráku.

Západ kývl na vyzbrojování Kurdů

Kurdské milice jsou účinnou silou v boji proti IS a některé státy se rozhodly pomoci je vyzbrojit. Australský premiér John Abbott uvedl, že americká vláda požádala Austrálii o pomoc při přepravě zbraní a munice do Iráku v rámci operace, které se už účastní několik zemí. Austrálie žádost vyslyší dvěma nákladními letadly a připojí se k akci vyzbrojování Kurdů, jíž se podle Pentagonu účastnilo dosud kromě USA sedm zemí – Kanada, Itálie, Francie, Británie, Albánie, Chorvatsko a Dánsko.

Náčelník generálního štábu australské armády Mark Binskin: „Vyzbrojení Kurdů představuje menší riziko než nedělat nic.“


Abbott na dnešní tiskové konferenci v Canbeře na dotaz, zda nehrozí riziko, že se zbraně dostanou do nepravých rukou, odpověděl, že Kurdové se zaručili, že ne. Dodávky prý jsou určeny výhradně pešmergům – kurdským milicím, které podléhají vládě autonomního Kurdistánu. Německo se také rozhodlo dodat Kurdům bojujícím proti radikálům protipancéřové rakety a samopaly. Dodávka by se měla uskutečnit do konce září.