Čína: Volit budete nepřímo. V Hongkongu se zvedla vlna odporu

Hongkong - Policie zasáhla v Hongkongu pepřovým plynem proti prodemokratickým aktivistům. Podle nich chce Peking omezit hongkongské svobodné volby v roce 2017. Představitel centrální vlády přijel osobně vysvětlit, proč bývalé britské kolonii nepovolí přímý výběr kandidátů.

Video Horizont: Opozice v Hongkongu bije na poplach
video

Horizont: Opozice v Hongkongu bije na poplach

Peking v neděli oznámil, že pro volby nejvyššího hongkongského představitele v roce 2017 nepovolí přímý výběr kandidátů. Jejich předvýběr má provádět speciální výbor. Až poté o nich budou rozhodovat voliči. 

Vysvětlit toto rozhodnutí do Hongkongu přijel Li Fej, náměstek generálního tajemníka výkonného výboru čínského Národního lidového kongresu. Prodemokratičtí aktivisté uvnitř budovy jeho projev přerušovali výkřiky „hanba“ a skandováním hesel. Poté je ze sálu vyvedla ochranka. 

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová

„Otevřená nominace by podle Pekingu vedla k chaosu. Čínští představitelé zopakovali, že Hongkong musí vést člověk, který má pozitivní vztah k Pekingu. Pokud by šéf města neměl rád Čínu a konfrontoval by vládu na pevnině, selhala by politika jedna země - dva systémy, která funguje od roku 1997. Pro prodemokratické aktivisty v Hongkongu je to nejhorší možný scénář. Nová pravidla jsou ještě přísnější než v předchozích volbách. V roce 2017 budou muset dostat uchazeči více než polovinu členů komise jmenované Pekingem, aby se vůbec dostali na kandidátku. Minule to bylo jen 12,5 procenta, a to se na kandidátku dostal je jeden prodemokratický kandidát.“


Aktivisté z hnutí Occupy Central už pohrozili, že budou blokovat hongkongskou finanční čtvrť, dokud Peking území nezaručí plnou demokracii. Peking zase varoval aktivisty před jakýmikoli protesty a zdůraznil, že má právo rozhodnout o tom, jak je vedena hongkongská vláda. Čína také varovala zahraniční státy, aby se do její politiky v Hongkongu nevměšovaly.  

Hongkong se vrátil pod čínskou správu v roce 1997 s příslibem zachování široké autonomie a řady svobod, které obyvatelé pevninské Číny nemají. Tato politika vešla ve známost pod názvem „jedna země - dva systémy“.