VIDEO: Libyjské milice dovádějí na obsazené ambasádě USA

Tripolis - Ozbrojené libyjské milice skákající do bazénu v opuštěném areálu americké ambasády v Tripolisu. Milicionáři pozvali na návštěvu obsazeného areálu dokonce i novináře. Video ukazující chování Libyjců se rychle rozšířilo po sociálních sítích. Američané ambasádu opustili v červenci, jelikož se obávali o svou bezpečnost. Libyí se šíří vlna násilí. Mezi sebou soupeří ozbrojené skupiny, které v roce 2011 svrhly Muammara Kaddáfího.

Video Libyjské milice řádí na půdě americké ambasády
video

Libyjské milice řádí na půdě americké ambasády

Milice ovládající libyjské hlavní město oznámily, že „zabezpečily“ americké velvyslanectví v Tripolisu. K prohlídce přizvaly o víkendu i zpravodaje agentury AP. Viděl prý v budově neporušené počítače a televizory. Bylo tam údajně také jídlo a zařízení na cvičení. Samotná budova podle novináře až na několik vybitých oken vypadala v pořádku.  

Velitel organizace Úsvit Libye řekl AP, že jeho lidé mají areál pod kontrolu od minulého týdne, kdy se zmocnili mezinárodního letiště a vytlačili od něj rivaly. Právě ti do té doby areál velvyslanectví okupovali. Úsvit Libye se distancuje od extremistů ze skupina Ansar aš-Šaría, kterou Washington viní z útoku na americký konzulát. V roce 2012 při něm zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance USA. Skupina nyní bojuje na východě země v Benghází.

Libye prožívá nejtěžší období od roku 2011, kdy byl svržen režim Muammara Kaddáfího. Vlivem jeho politiky neměla země vybudované funkční státní instituce a bezvládí, které nastalo, využívají milice, jež se na Kaddáfího svržení podílely. Obsadily části území a odmítají se podřídit centrální vládě.

Spojené státy evakuovaly z velvyslanectví svůj personál do Tuniska koncem července, kdy začaly těžké boje mezi milicemi i v Tripolisu. Američany následovaly další státy včetně České republiky.