Ruský vesmírný experiment: Gekoni uhynuli, mouchy se rozmnožily

Moskva – Pokus ruských vědců o sledování pohlavního života gekonů v podmínkách beztíže se nepovedl. Jak dnes s politováním oznámila ruská vesmírná agentura Roskosmos, všichni ještěři uhynuli ještě před návratem z vesmíru na Zemi. Mouchy octomilky naopak výlet do vesmíru přestály a ještě se rozmnožily.

Není zatím jasné, zda se osud gekonů, vyslaných do vesmíru 19. července, naplnil už v okamžiku, kdy vědci pět dnů po startu ztratili kontrolu nad družicí Foton-M4. Zakrátko ale řídicí středisko znovu navázalo s družicí kontakt a navedlo ji na správnou oběžnou dráhu. Družice se dnes podle plánu vrátila na Zemi.

„Hovořit o příčině smrti gekonů je ještě předčasné, ale s jistotou lze říci, že uhynuli nejméně před týdnem, protože jejich těla byla už částečně mumifikovaná,“ uvedli experti z ústavu akademie věd.

Družice měla na palubě pět gekonů, mouchy octomilky, semena rostlin a mikroorganismy. Experiment měl prověřit vliv absence gravitace na živé organismy, jejich rozmnožování a embryonální rozvoj. Předmětem zkoumání měl být i vývoj buněčných procesů v podmínkách beztíže a možnost výroby elektrické energie s pomocí mikroorganismů.

Podle pracovníků agentury Roskosmos družice po ztrátě spojení sice stále vysílala do řídicího střediska signály, komunikace opačným směrem ale nefungovala a aparát nebylo možné ovládat. Obíhala nicméně kolem Země v autonomním režimu.