Islamisté zřejmě splnili výhrůžky - sťali dalšího amerického novináře

Bagdád/Washington - Radikálové z Islámského státu (IS) zavraždili dalšího amerického novináře Stevena Sotloffa. Uvedly to agentury s tím, že se na internetu objevilo video ukazující jeho stětí. Islamisté už dříve zabili jiného novináře Jamese Foleye a varovali, že právě Sotloff je další na řadě. IS reaguje na americké nálety v Iráku, kde radikálové obsadili značnou část území. Na novém videu varují vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům. Podle nepotvrzených informací zadržují islamisté ještě jednu Američanku.

Islamista se na videu obrací na amerického prezidenta Baracka Obamu a říká: „Dokud budou vaše rakety zasahovat naše lidi, náš nůž bude na krku vašich lidí.“ Video nese název „Druhá zpráva Americe“. Sám Sotloff před svou smrtí prohlašuje, že „zaplatil za americkou intervenci“. Maskovaná osoba pak hrozí zabitím dalšího rukojmího, tentokrát britského občana, kterého nazývá jménem David Haines.

Podle prvních analýz dvouapůlminutového videa je vrahem nejspíš stejný radikál pocházející z Británie, který stál i za zabitím Foleyho. K vraždě došlo opět na poušti. Kdy přesně ale není možné určit, uvedla britská BBC.

Video Radikálové z IS zřejmě zabili dalšího novináře
video

Radikálové z IS zřejmě zabili dalšího novináře

Prohlášení bojovníka na nejnovějším videu

„Jsem zpátky, Obamo. A jsem zpátky kvůli vaší arogantní zahraniční politice vůči Islámskému státu… I přes naše vážné varování. Bereme to jako příležitost varovat ty vlády, které by vstoupily do ďábelské aliance Ameriky proti Islámskému státu, aby ustoupily a nechaly naše lidi na pokoji.“


Sotloff zmizel v Sýrii v roce 2013. Naposledy se objevil na konci videa, na němž jeden z islamistů setne hlavu Foleyovi. Sotloffova matka pak prosila šéfa IS Abú Bakr al-Bagdádího, aby ušetřil život jejího syna. „Steven je novinář, který cestoval na Blízký východ, aby psal o utrpení muslimů v rukou tyranů. Je loajální a je to pořádný syn, bratr a vnuk. Je to čestný muž, jenž se vždy snažil pomáhat slabým,“ prohlásila žurnalistova matka.

Žádala bojovníky také o to, aby nenutili Sotloffa platit za akce americké vlády na Blízkém východě, na něž on sám nemá žádný vliv.

Spojené státy nedávno udeřily proti pozicím IS v Iráku. Islamisté varovali, že pokud s vměšováním nepřestanou, Sotloffa zabijí. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest prohlásil, že američtí činitelé nyní zkoumají, jestli je video pravé. Mluvčí Sotloffovy rodiny Barak Barfi zveřejnil v reakci na video jen krátké prohlášení. Američanova rodina podle něj „ví o této hrůzné tragédii a v soukromí truchlí“.

„Pokud je nahrávka pravá, jsme zděšeni brutální vraždou nevinného amerického novináře a vyjadřujeme nejhlubší soustrast jeho rodině a přátelům,“ řekla Bernadette Meehanová, mluvčí Národní bezpečnostní rady. Britský premiér David Cameron označil vraždu za „nechutný a odporný čin“ s tím, že prohlášení přijde později.

Martin Řezníček, zpravodaj ČT

„Podle průzkumů si většina Američanů myslí, že zahraniční politika je příliš slabá. Na druhou stranu si ale většina nepřeje válku. Nové video je určeno americké veřejnosti, zároveň je ale také určeno dovnitř sítě Islámského státu – je to v podstatě náborová kampaň, která zcela jistě pomůže IS nabrat nové bojovníky. Propagandě IS pomáhá vyložit to jako střet Západu na straně jedné a IS na straně druhé. Slyšel jsem, že islamisté dobře vědí, jak americká společnost funguje. Video bylo zveřejněno den poté, co bylo v USA volno, dnes tedy lidé hodně věnují pozornost zprávám. Jsou si dobře vědomi, že tu mají informátory a že dnes tato zpráva může vyvolat daleko větší reakce než včera.“


Podle zpravodajky CNN Christiane Amanpourové vražda Sotloffa zesílí tlak na Obamu, aby představil strategii boje proti islamistům. Americký prezident v pátek uvedl, že je příliš brzy na to, aby se diskutovalo o možných úderech USA proti radikálům v Sýrii. Šéf Bílého domu ale oznámil, že již pověřil vysoké činitele z resortu obrany, aby připravili seznam možností.

Kdo byl Steven Sotloff? V první řadě „vášnivý novinář“

Jedenatřicetiletý Steven Sotloff vyrostl na Floridě. Tam také studoval žurnalistiku na univerzitě, promoci měl ale nakonec na jiné vysoké škole. Chodil na hodiny arabštiny a přispíval do známých listů jako Time, Foreign Policy, World Affairs či Christian Science Monitor. Jako novinář na volné noze cestoval na řadu míst – mimo jiné do Jemenu, Saúdské Arábie, Kataru či Turecka. V Sýrii ho nakonec v srpnu minulého roku unesli islamisté.

„Píše neuvěřitelně dobře,“ řekl o Sotloffovi kamarád z vysoké školy Tim Smith s tím, že Stevenův sen byl vždy informovat právě o mezinárodním dění. „Píše s neuvěřitelnou vášní, o Benghází a jeho zkušenostech v Sýrii a Turecku. Zároveň ukázal porozumění, co se týká lidí, s nimiž se setkal,“ konstatoval Ashley Burns, který editoval některé Sotloffovy práce pro školní noviny.

Výběr videjí s vraždami

Únor 2002 - V Pákistánu byl unesen a posléze zavražděn osmatřicetiletý novinář amerického listu The Wall Street Journal Daniel Pearl. Skupina ozbrojenců mu tehdy přímo před kamerou uřízla hlavu a záznam zveřejnila. Za Pearlovu vraždu byl odsouzen k trestu smrti a v červnu 2002 popraven Umar Šajch, vlastním jménem Ahmad Saíd Šajch. Zadrženi a odsouzeni byli v souvislosti s tímto případem také další tři muži.

Duben 2004 - Iráčtí ozbrojenci zavraždili střelou do týla jednoho ze čtyř zajatých italských členů ochranky americké společnosti Fabrizia Quattrocchiho. Učinili tak poté, co Řím odmítl požadavek únosců na okamžitý odchod italského vojenského kontingentu z Iráku. Videozáznam usmrcení měl možnost zhlédnout italský velvyslanec v Kataru a později se objevil i na internetu.

Květen 2004 - V Iráku byl zavražděn šestadvacetiletý americký obchodník Nicholas Berg. Na webových stránkách militantního hnutí napojeného na teroristickou síť Al-Káida se posléze objevilo video, na němž maskovaný muž Bergovi uřízl hlavu. Bergovi únosci prohlásili, že vražda byla pomstou za týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve věznici Abú Ghrajb.

Červen 2004 - V Saúdské Arábii byl zavražděn zaměstnanec americké firmy Paul Johnson. Únosci, kteří se označili za sekci Al-Káidy na Arabském poloostrově, chtěli původně výměnou za Johnsonův život dosáhnout propuštění svých spolubojovníků. Pak ale Johnsonovi podřízli hrdlo a video s „popravou“ umístili na web.

Říjen 2004 - V Iráku byl svými únosci zavražděn britský inženýr Kenneth Bigley. Muslimští radikálové posléze zveřejnili videozáznam, na němž Bigley četl v přítomnosti šesti únosců prohlášení a pak mu jeden z ozbrojenců uřízl hlavu. O měsíc později byla v Iráku zavražděna unesená britská humanitární pracovnice Margaret Hasanová. Video s její „popravou“ obdržela arabská televizní stanice Al-Džazíra a předala ho britským úřadům.

Únor 2009 - Islámští radikálové z afghánského hnutí Taliban zavraždili dvaačtyřicetiletého polského inženýra Piotra Stańczaka. Únosci výměnou za jeho život žádali výkupné a propuštění talibanských vězňů držených v pákistánských věznicích. Když se tak nestalo, setnuli rukojmímu hlavu a záznam pak předali novinářům.

20. srpna 2014 - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video se stětím hlavy americkému novináři Jamesi Foleymu, jenž byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii; vraždu spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem.

29. srpna 2014 - Radikálové z IS zveřejnili další video, jež má zastrašit jejich protivníky - záznam vraždy kurdského bojovníka, má být podle nich varováním iráckým Kurdům před spoluprací s USA.