Brit léčený ZMapp byl po 10 dnech propuštěn

Londýn – Světová veřejnost má v experimentálním léku proti ebole s názvem ZMapp další příslib. Nakažený Brit, kterému byl podán, je po 10 dnech strávených v nemocnici propuštěn. Devětadvacetiletý William Pooley se ebolou nakazil v Sieře Leone, kde pracoval jako dobrovolník v ošetřovatelském středisku pro pacienty infikované touto chorobou. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá na ebolu v západní Africe více než polovina nemocných.

Británie svého občana evakuovala 24. srpna, kdy pro něj poslala letoun královského letectva. Od té doby se léčil v nemocnici Royal Free Hospital v Londýně, která má zvláštní jednotku pro infekční nemoci. Pooleymu byl podán experimentální lék ZMapp, podobně jako dvěma Američanům, kteří se ebolou rovněž nakazili v západní Africe. Také oni byli koncem srpna prohlášeni za zdravé. Naopak infikovaný španělský duchovní a africký lékař i přes podání zmíněného experimentálního léku chorobě podlehli.

WHO uvedla, že virem, proti kterému zatím neexistuje žádná léčba ani oficiálně schválená vakcína, onemocnělo k 26. srpnu v západní Africe kolem 3 500 lidí. Z nich více než 1 900 již zemřelo. Podle WHO dosahuje v západní Africe úmrtnost na ebolu 51 procent, z toho 41 procent v Sieře Leone a v Guineji 66 procent. Nejvíce se podle zdravotníků nakazí lidé, kteří se už starají o své nemocné příbuzné, jež není pro nedostatek zdravotnických zařízení kde hospitalizovat.

Kontrola projevů horečky
Zdroj: ČTK/SCANPIX

Lékaři bez hranic varují: Svět s ebolou dál prohrává

Svět prohrává bitvu proti šíření epidemie eboly a musí rychle jednat, prohlásila v newyorském sídle OSN předsedkyně mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová.

Vlivná organizace působí v oblastech epidemie od začátku jejího vypuknutí a jako dalším záchranářům a lékařům jí chybí prostředky k boji proti zákeřnému viru. „Každý den musíme odmítat nemocné, protože naše středisko je plné,“ vzkázal podle agentury AFP z Monrovie koordinátor organizace Lékaři bez hranic Stefan Liljegren. Například v Sieře Leone podle něj vysoce nakažlivé mrtvoly obětí eboly hnijí na ulicích a nemá je kdo odklidit.

Také ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden dnes vyzval vlády k rychlému a razantnímu jednání. Varoval, že počet nakažených ebolou se nejspíš v příštích dvou týdnech výrazně zvýší. „Výzvou není vědět, co se má dělat. Výzvou je udělat to nyní,“ řekl podle Reuters Frieden na brífinku po návratu z cesty po západní Africe. Epidemie podle něj ohrožuje stabilitu tamních zemí.

Americký prezident Barack Obama prostřednictvím videa vyzval obyvatele západní Afriky, aby nosili ochranné rukavice a masky při péči o osoby nakažené ebolou nebo při pohřbívání obětí infekce. Rovněž Afričany odrazoval od tradičního způsobu pohřbívání, kdy se pohřbívající přímo dotýkají těla zesnulého, což je jeden ze způsobů šíření nákazy.

„Můžete ctít své tradice a uctívat své blízké, aniž byste riskovali životy těch, kteří žijí,“ řekl Obama v krátkém poselství adresovaném obyvatelům Libérie, Sierry Leone, Guineje a Nigérie. „Zastavit toto onemocnění nebude jednoduché, ale víme, jak na to,“ uvedl Obama ve vzkazu, který byl umístěn na webové stránky Bílého domu.