Deníček ruských školáků zdobí Adolf Hitler

Jekatěrinburg (Rusko) - Velké pobouření mezi ruskými rodiči vyvolala jedna z variant úkolníčku pro školáky, kde na drobotinu ze záhlaví jedné ze stránek vybafne nacistický vůdce Adolf Hitler – přímo nad kolonkami pro hodnocení a pro podpis učitele. Nakladatelství na žádost ruských médií o vysvětlení nereagovalo.

Jednotlivé stránky deníčku, kde jsou na každý den v týdnu kolonky pro předmět a příslušný domácí úkol, mají poskytovat školákům nenápadnou a zábavnou formou informace o velikánech světových dějin. Rodiče ale považují za nevhodné, aby se touto formou připomínal právě nacistický zločinec.

Vedle Hitlerova portrétu v sešitu je následující text: „Adolf Hitler (1889–1945), zakladatel nacionálního socialismu a totalitní diktatury Třetí říše, vůdce (Führer) NSDAP, německý říšský kancléř (1933–1945), německý Führer (1934–1945). Hlavní iniciátor druhé světové války, s jehož jménem jsou spojeny četné zločiny nacistického režimu proti lidstvu – v Německu a na jím okupovaných územích, včetně holocaustu.“

Osmačtyřicetistránkový deník ruských školáků ve formátu A5 vytiskl Smolenský polygrafický kombinát. „Na základě smlouvy tiskneme to, co nám zadá vydavatelství – ať se nám to líbí, nebo ne,“ odpověděl podnik na dotaz ruských médií. V tomto případě mu zakázku zadalo nakladatelství Vysšaja škola, to ale na žádost médií o vysvětlení zatím nereagovalo. Právě toto nakladatelství přitom prý vydává každou třetí knihu v Rusku – jak tvrdí ve svém reklamním sloganu.

Před dvěma lety se objevila podobná aféra, kdy byly v Rusku vytištěny školní sešity s obrázkem bolševického diktátora Josifa Stalina. Kolekce sešitů kromě něj vyobrazovala i další ruské vládce, vojevůdce i umělce. Podle výrobce šlo o pedagogický experiment, který Stalina jako výraznou postavu ruských a sovětských dějin nemůže ignorovat. Ministerstvo školství nápad vydavatele sice kritizovalo, sešity ale zakázat nemohlo, protože nebyly oficiální učební pomůckou. Vydavatel je z prodeje stáhnout odmítl.