Stavba lodí Mistral pro Rusko pokračuje. Navzdory pozastavenému kontraktu

Paříž/Moskva - Stavba dvou moderních válečných lodí Mistral pro Rusko pokračuje, přestože Francie pozastavila kontrakt na jejich dodávku. Agentuře AFP to řekl anonymní zdroj obeznámený s touto problematikou. Moskva dnes vyjádřila přesvědčení, že se dodávka nakonec uskuteční.

Video Zbrojní expert: Mistral je kvalitou vysoko nad ruským standardem
video

Zbrojní expert: Mistral je kvalitou vysoko nad ruským standardem

O pozastavení kontraktu informovala Paříž ve středu. „Elysejský palác uvedl, že podmínky dodávky první z lodí nebyly splněny (vzhledem ke zhoršení situace na Ukrajině), ale nebylo vydáno nařízení zastavit budování těchto plavidel,“ konstatoval zmíněný anonymní zdroj. V tomto stadiu konstrukce dvou lodí Mistral, které si objednalo Rusko, pokračuje s vyhlídkou na uskutečnění dodávky, dodal.

Na základě obchodní smlouvy z doby před vypuknutím ukrajinské krize Francie slíbila Rusku dvě víceúčelové lodě Mistral, které mohou přepravovat vrtulníky a tanky, a obdržela vysokou finanční zálohu. První loď již přijeli převzít do Francie ruští námořníci, kteří s ní měli po zaškolení odplout v říjnu. Druhá loď měla být připravena v roce 2015.

Válečná loď Mistral v přístavu v Petrohradě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitry Lovetsky

Francie není spolehlivý obchodní partner, zní z Moskvy

„Rusko předpokládá, že dodávka bude realizována v souladu s příslušnou smlouvou,“ prohlásil dnes ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nicméně dnes zpochybnila spolehlivost Francie jako obchodního partnera a obvinila Paříž, že podlehla nátlaku USA.

Firma DCNS, která plavidla vyrábí, odmítla záležitost komentovat a nechtěla ani prozradit, jaká by byla výše pokuty v případě nedodání lodí. Podle diplomatického zdroje agentury AFP by zrušení smlouvy mohlo stát miliardu eur (asi 28 miliard korun).

Kontrakt, kvůli němuž Paříž čelila v EU i ze strany Spojených států silné kritice, francouzský prezident Francois Hollande odložil do listopadu. Jeho krok hned uvítaly NATO, USA a pobaltské státy.

MistralLoď Mistral pojme až 16 vrtulníků - osm útočných Kamov Ka-50/52 a osm víceúčelových strojů Ka-29 Helix. Dále je na ní prostor pro 40 tanků, 70 motorových vozidel a až 700 vojáků.


Paříž se k pozastavení kontraktu uzavřeného v červnu 2011 rozhodla přesto, že se dosavadní embargo Evropské unie na import a export zbraní a souvisejícího materiálu z Ruska a do Ruska nevztahuje na již podepsané smlouvy, a netýká se tedy francouzského prodeje výsadkových lodí Mistral Rusku.