Petr Kolář: Putin chce zaměstnat Západ a povzbudit Rusy, o mír nejde

Kyjev - Na dnešním setkání v běloruském Minsku, kam za účasti OBSE míří ukrajinské a ruské delegace, se rozhodne o osudu sedmibodového plánu ruského prezidenta Vladimira Putina pro nastolení míru na Ukrajině. Podle komentátorů jde spíš než o vážný mírový plán o akci pro odlákání pozornosti Západu. „Je to spíš taktický krok, který nás má na Západě zaměstnat,“ je přesvědčen bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

V plánu chybí definice navržené mezinárodní kontroly v oblasti i zajištění neprostupnosti rusko-ukrajinské hranice, v první řadě se ale plán vůbec nevyjadřuje k odchodu ruských vojáků, protože ti na Ukrajině podle Putina v podstatě nejsou. „Je to velmi jednostranné, jde především o plán pro separatisty, jak se upevnit ve svých pozicích,“ dodal Kolář, který zároveň poukázal na to, že ač podpora Putina v Rusku mírně klesá, o svou pozici se příliš bát nemusí. „Pro Rusa je důležité být hrdý na svou vlast a oni jsou připraveni pro to trpět,“ upozornil Kolář. Rusové totiž Putina milují, líbí se jim, že se jejich prezident Západu nebojí - více čtěte zde.

Putinův plán

  1. Ukončení „aktivních útočných operací“ na obou stranách
  2. Stažení ukrajinských armádních děl z dostřelu na obydlená místa
  3. Dohled mezinárodních pozorovatelů
  4. Vojenská letadla nebudou mířit na civilisty
  5. Výměna všech vězňů
  6. Vznik humanitárního koridoru pro uprchlíky
  7. Obnovení zničené infrastruktury

Je Putinův sedmibodový mírový plán pro Kyjev přijatelný?

Kolář: „On to není tak úplně mírový plán, to je spíš taktický krok, který nás má na Západě tak trochu zaměstnat. Nyní probíhá summit NATO a EU zvažuje zpřísnění sankcí. Je to takové to vyslání balonku, který nás má znejistět. Ty, kteří sankce nemají rádi, má navnadit, aby byli vstřícnější a snažili se mírnit ty jestřáby. Je to především plán pro separatisty, jak se upevnit ve svých pozicích. Je to velmi jednostranné.“

Je Putinových sedm bodů zaměřeno i dovnitř do Ruska?

Kolář: „Samozřejmě i směrem do Ruska, ten efekt je vícesměrný. Tahle válka je novou formou, začalo se tomu říkat hybridní válka. Ruští vojáci, kteří tam jednoznačně jsou, nejsou deklarováni jako ruská armáda. Putin se od nich distancuje, pokud tam jsou, že jsou na dovolené. Přitom to už není guerillový boj, působí tam poměrně dobře vycvičená a vyzbrojená složka, která je poměrně efektivní. K tomu je třeba používat další instrument, a to je propaganda a práce s médii. To zvládají velice dobře, my na Západě občas běžíme za vozem, v první fázi jsme často přejímali informace z jejich médií. Putin potřebuje domácí podporu a on ji stále ještě má.“

Kolář: Pro Rusa je důležité být hrdý na svou vlast (zdroj: ČT24)

Není atmosféra v Rusku trochu jiná?

Kolář: „Atmosféra se bude trochu měnit a vyvíjet, ale pro Rusa a jeho pojímání světa a určitých hodnot je důležité být na sebe pyšný, být hrdý na svou vlast a její hodnoty. Oni jsou připraveni pro to trpět, dispozice k trpění je u běžného Rusa více vyvinutá, než máme my v Evropě. To je jeden z důvodů, proč si spolu nerozumíme.“

Je pro ruského vojáka stejné jít do války s Ukrajinci, jako bylo před lety střílet v Čečensku?

Kolář: „Samozřejmě. V Rusku stále ještě stále panuje idea panslavismu, navíc Ukrajina je pravoslavný stát. Proto se také v té propagandě mluví o fašistech. Svým způsobem je to bratrovražedná válka, proto je třeba oficiální ukrajinský režim označit za fašisty, to dodnes v Rusku velmi dobře působí.“

Jak se osobně jedná s Vladimirem Putinem?

Kolář: „Je to různé, podle toho, s kým jedná. Je-li mezi svými, dokáže být velmi uvolněný, dokáže být i vtipný a pro své publikum je i velmi charismatický. Pokud s ním jednáte oficiálně a nejste úplně jeho spojenec, ale je tam nějaké partnerské téma, tak je velmi připravený a má profesionálně chladný přístup. Že by tam bylo mnoho emocí, to jsem nezažil. Ta flexibilita tam byla vcelku minimální, tím ale neříkám, že by nebyl kreativní člověk.“