Příznivci skotské nezávislosti poprvé vítězí

Edinburgh - Příznivci samostatného Skotska posilují. V posledním průzkumu agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times poprvé získali převahu nad odpůrci nezávislosti. Pro osamostatnění se vyslovilo 51 procent dotázaných, proti bylo 49 procent. Ještě před měsícem byl přitom rozdíl dvacet procent - ve prospěch zastánců jednotné Británie. Referendum se uskuteční 18. září. Britská vláda je podle ministra financí připravena rozšířit autonomii Skotska, když se lidé v referendu vysloví proti nezávislosti.

„Rozdíl dvou procentních bodů sice spadá do rozmezí statistické chyby, nicméně výsledky úžasně zvyšují napětí před referendem 18. září, protože dávají solidní šance straně šéfa skotské vlády Alexe Salmonda,“ poznamenala agentura AFP. Hlavním zastáncem osamostatnění Skotska po 307 letech svazku s Anglií je Salmondova Skotská národní strana (SNP)
  
Průzkum mezi 1 084 dotázanými je podle BBC první a zatím jedinou seriózní studií, která dává náskok kampani za skotskou nezávislost. Vůdce hnutí za setrvání Skotska ve Spojeném království, bývalý britský ministr financí Alistair Darling, označil výsledky průzkumu za „budíček“. 

Británie slibuje Skotsku větší pravomoce

Současný šéf financí George Osborne slíbil, že v příštích několika dnech bude na světě plán, který by zajistil skotskému parlamentu více pravomocí. „Akčí plán zajistí Skotsku více daňových a výdajových pravomocí, stejně jako pravomoc zajistit sociální stát,“ konstatoval Osborne s tím, že platit má od okamžiku, kdy Skotové řeknou v referendu „ne“ nezávislosti.

Ještě před měsícem příznivci svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem vedli před podporovateli samostatnosti o celých 22 bodů, s blížícím se plebiscitem jsou ale rozdíly stále těsnější. V průzkumu YouGov, zveřejněném minulé úterý, přívrženci Spojeného království vedli před stoupenci nezávislosti v poměru 53 ku 47 procentům, tedy už jen s náskokem šesti procentních bodů.

Referendum o osamostatnění Skotska se uskuteční 18. září. Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, následovala by asi hlavně jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o britských jaderných ponorkách, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.