Asteroid 2014 RC byl u Země, co by meteoritem do Nikaragui dohodil

Managua - Silný výbuch, který v noci na neděli zaznamenali obyvatelé nikaragujské metropole Managua, způsobil malý meteorit. Dopadl v zalesněné oblasti nedaleko místního letiště, nikdo nebyl zraněn. Nejspíš pocházel z asteroidu 2014 RC, který se v těchto dnech pohyboval v těsné blízkosti Země. Zanechal po sobě kráter o průměru 12 metrů a hloubce pět metrů. Incident nyní zkoumá speciálně vytvořená komise a vláda chce do země pozvat i mezinárodní experty.

Asteroid 2014 RC má zhruba velikost domu a na šířku měří 18 metrů. Nejblíže Zemi byl v neděli ve 20:18 našeho času, kdy proletěl nad Novým Zélandem ve vzdálenosti asi 40 000 kilometrů od naší planety. Poprvé byl zaregistrován 31. srpna. Očekává se, že v budoucnosti oběhne kolem Země znovu. NASA v současné době registruje více než 11 000 asteroidů na orbitách relativně blízko Zemi.

Kráter po dopadu meteoritu v Nikaragui
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Nicaraguan Army

Meteorit mohl podle expertů pocházet právě z tohoto asteroidu. „Může pocházet z asteroidu, to se děje běžně. Musíme vše více prozkoumat, mohl to být led či skála,“ konstatoval místní expert Humberto Saballos. Experti zatím nevědí, jestli se meteorit po nárazu rozpadl, nebo zda zůstal pohřbený v zemi.

Podle jiného z vědců Wilfrieda Straucha je nicméně velmi zvláštní, že nikdo nenahlásil, že by viděl nějaký záblesk světla na obloze. Místní obyvatelé jen vypověděli, že zaslechli v noci silný výbuch. „Seděl jsem na verandě a neviděl jsem nic. Najednou jsem uslyšel hlasitý výbuch. Mysleli jsme si, že je to bomba, protože jsme cítili silnou tlakovou vlnu,“ řekl Jorge Santamaria, který žije nedaleko místa dopadu.

V Nikaragui se nachází více než 20 sopek a častá jsou zde i zemětřesení, upozornila agentura Reuters. Někteří z místních obyvatel se proto rovněž domnívali, že mohlo jít o explozi související s otřesy. V únoru 2013 explodoval meteorit nad Čeljabinskem ve střední části Ruska a zranil přes 1 000 lidí, připomíná BBC

/*json*/{"map":{"lat":12.145152215784412,"lng":-86.16324558990482,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/