Meteorologové bijí kvůli skleníkovým plynům na poplach: Dochází nám čas

Ženeva - V roce 2013 bylo v atmosféře rekordní množství skleníkových plynů. Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší navíc vzrostla v meziročním srovnání vůbec nejrychleji od roku 1984, kdy se s měřením začalo. Oznámila to dnes ve své výroční zprávě Světová meteorologická organizace (WMO).

Zdroj: ČTK/DPA Autor: C3828 Christian Hager

„Víme bez jakýchkoli pochybností, že naše klima se mění a počasí je stále více extrémní v důsledku lidské činnosti, jako je například spalování fosilních paliv,“ uvedl generální tajemník WMO Michel Jarraud. „Minulé, současné i budoucí emise CO2 budou mít rostoucí dopad na globální oteplování i okyselování oceánů. Začíná nám docházet čas,“ dodal.

Hlavním plynem, který přispívá ke klimatickým změnám, je oxid uhličitý. Do ovzduší se dostává především při spalování fosilních paliv. Jeho koncentrace loni vzrostla o 2,9 částice v milionu částic atmosféry (ppm) na celkových 396,0 ppm. V roce 2012 byl tento nárůst o 2,2 ppm, o rok dříve o 2,0 ppm.

V loňském roce stoupla i koncentrace druhého nejvýznamnějšího skleníkového plynu metanu, a to na průměrných 1 824 částic v miliardě částic atmosféry (ppb). Další důležitý skleníkový plyn oxid dusný pak dosáhl hladiny 325,9 ppb.

Svět potřebuje novou klimatickou dohodu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun svolal na konec září do New Yorku klimatický summit, kterým se snaží akcelerovat přípravu nové globální dohody. Ta by měla být přijata na konci příštího roku v Paříži. Státy by se v ní měly zavázat k razantní redukci produkce skleníkových plynů. Přesná právní povaha dohody je ale stále předmětem debat - požadavek je kladen na to, aby bylo dodržování limitů emisí právně vymahatelné, na což zřejmě nebudou chtít největší producenti skleníkových plynů přistoupit.

Video Množství skleníkových plynů rekordně vzrostlo
video

Množství skleníkových plynů rekordně vzrostlo