Český prezident po dlouhých 11 letech ve Francii: Interval zkrátíme

Paříž - Největší nebezpečí v dnešním světě představuje mezinárodní terorismus, ať už se skrývá za jakoukoliv náboženskou či ideologickou nálepkou. Shodli se na tom prezidenti České republiky a Francie Miloš Zeman a Francois Hollande. Na společném brífinku v Paříží Hollande poděkoval České republice za nasazení českých vojáků do francouzské protiteroristické operace v africkém Mali. Oba prezidenti hovořili také o ekonomické a kulturní spolupráci. Zeman je na třídenní návštěvě Francie od pondělí, ve středu se setká s předsedou vlády Manuelem Vallsem.

Oba prezidenti na společném brífinku konstatovali, že jde o první návštěvu českého prezidenta ve Francii za 11 let, a shodli se na tom, že tento interval je třeba zkrátit, a to z obou stran. „Určitě už nedopustíme tak dlouhou přestávku,“ poznamenal Hollande. Zeman v této souvislosti uvedl, že pozval prezidenta Hollanda na oficiální návštěvu České republiky, protože „Praha je stejně tak krásná jako Paříž“. Hollande pozvání přijal, termín však politici neupřesnili.

Miloš Zeman:

„V žádné jiné zemi nemohu odpovědně prohlásit, že se nacházím v kulturním centru Evropy, ale ve Francii to samozřejmě prohlásit mohu - a dokonce musím, protože je to pravda.“


Zeman s Hollandem se rovněž domluvili na zorganizování společného česko-francouzského ekonomického fóra na podporu hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi. Fóru by měli předsedat premiéři obou zemí. Dalšími tématy jednání obou státníků byla situace na Ukrajině, kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi, francouzské investice v ČR a také spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Řeč přišla i na zájem francouzské společnosti Areva na dostavbě Temelína. 

Zeman také poznamenal, že by byl rád, kdyby se francouzskou vysokorychlostní železnici TGV, která nyní končí ve Frankfurtu, podařilo prodloužit do Prahy a dále. Asi hodinového rozhovoru obou prezidentů se zúčastnil i ministr financí Andrej Babiš.

Video Zeman chce znovu rozproudit vztahy s Francií
video

Zeman chce znovu rozproudit vztahy s Francií

Zeman chce znovu rozproudit vztahy s Francií

U 9.9.

Brífink Miloše Zemana a Francoise Hollanda

Zeman věří ve zlepšení ekonomických vztahů Česka a Francie

Už na dnešním setkání s francouzskými podnikateli v Paříži Zeman prohlásil, že věří v obnovení dobrých nejen politických, ale i ekonomických vztahů mezi Českem a Francií. Prezident připomněl několik možných zakázek, které by mohly získat české firmy ve Francii nebo francouzské v Česku. Jednou z nich je podle českého prezidenta například dodávka 90 tisíc pušek pro francouzskou armádu nebo dostavba Temelína. Ze soutěže, která byla nakonec zrušena, byla před časem vyřazena francouzská společnost Areva. Zeman poznamenal, že byl proti tomuto postupu, a dodal, že doufá, že Areva se do případného nového tendru opět přihlásí.

S podnikateli diskutoval i Babiš. Se zástupci francouzských firem hovořil například o zvažované dodávce vrtulníků pro českou armádu nebo o zakázkách na železnici. Na podnikatelském semináři podle Babiše padl i dotaz na takzvané PPP projekty. Jde o spolupráci veřejného a soukromého sektoru, která vzniká za účelem využití zdrojů a schopností soukromého sektoru při zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb. Babiš poznamenal, že ve Francii tento způsob placení veřejných zakázek funguje, a proto by se měl vyzkoušet i v Česku.

Z řad francouzských podnikatelů podle jednoho z účastníků padaly také otázky týkající se sankcí a zemědělství, podnikatelského prostředí v Česku, byrokracie nebo vztahu Zemana k Rusku. K této problematice český prezident zopakoval své dlouhodobé stanovisko, podle kterého je rusko-ukrajinský konflikt krátkodobého charakteru, zatímco problematika islámského radikalismu je dlouhodobým nebezpečím.