Kerry v Iráku: USA nebudou nečinně přihlížet, jak islamisté šíří peklo

Bagdád – Odhodlání nového iráckého premiéra Hajdara Abádího reformovat armádu a provést politické reformy dnes ocenil americký ministr zahraničí John Kerry, který přijel na neohlášenou návštěvu Bagdádu. Na tiskové konferenci po jednání s iráckými politiky prohlásil, že USA ani ostatní země nebudou přihlížet tomu, jak radikálové z Islámského státu (IS) šíří peklo. Šíitský duchovní Muktada Sadr v reakci vyzval Irák, aby s okupanty nespolupracoval.

Kerry se snaží získat co nejširší podporu pro plánovanou akci proti IS. Plán Washingtonu má později specifikovat prezident Barack Obama. Kerry počítá s tím, že se do koalice připojí až 40 zemí. Americké letectvo se už nyní účastní bojových operací v Iráku a pravděpodobně je rozšíří i na Sýrii. S vysláním pozemních vojsk se nepočítá, ale členové koalice se budou podílet na humanitárních operacích a také na výcviku a zbrojení irácké armády a jejích spojenců.

„Všichni víme, že na konci naše mezinárodní koalice tu hrozbu zničí v Iráku, v oblasti i ve světě,“ prohlásil Kerry. Toto mezinárodní spojenectví se podle něj bude podílet také na reorganizaci irácké armády. „Bude přeorganizována a vycvičena za pomoci nejen USA, ale i dalších zemí,“ řekl ministr. Mezitím Bílý dům oznámil, že Obama schválil 25 milionů dolarů (asi 535 milionů korun) jako okamžitou vojenskou pomoc irácké vládě a kurdským úřadům. Peníze mají sloužit k armádnímu vzdělávání a výcviku.

Abádí prohlásil, že je sice povinností Iráčanů bránit se, ale za obranu Iráku je odpovědné také mezinárodní společenství. Konflikt, s nímž se potýká Irák, má podle něj kořeny v Sýrii. „Do Iráku přichází to, co se děje v Sýrii. Nemáme právo překročit hranici, je to mezinárodní hranice. Zde je místo pro mezinárodní společenství, OSN a USA. Musejí tu hrozbu zastavit,“ řekl.

Parlament tento týden schválil Abádího vládu, klíčové posty ministrů vnitra a obrany jsou ale zatím neobsazeny. Abádí chce podle Kerryho rychle vyřešit problém s ropnými kontrakty, na což čekají Kurdové, a také zapojit menšinové sunnity do vlády.

Stabilní vláda je nezbytná pro případnou pomoc spojenců Iráku v boji s IS, která ovládla části iráckého a syrského severu. Bagdád hodlá sestavit národní gardu, která bude složena ze sunnitských milicí. Tyto oddíly pomohly v minulých letech potlačit iráckou Al-Káidu, která rozpoutala boj proti šíitům.

Sadr: Nechceme, aby Irák spolupracoval s okupanty

Do boje proti Al-Káidě se nakonec zapojily i šíitské milice Muktady Sadra. Sadr byl od začátku spojenecké invaze do Iráku ostře proti přítomnosti amerických vojáků a jeho lidé původně útočili na Američany. S rostoucí hrozbou Al-Káidy se nakonec připojili na stranu těch, kdo proti této sunnitské teroristické skupině bojovali.

Šíité zasahují i tentokrát do boje proti IS, avšak i teď Sadr vystupuje proti Spojeným státům. „Chceme, aby Irák spolupracoval se sousedními zeměmi a spojenci, ale ne s okupanty,“ řekl duchovní v době Kerryho jednání s Abádím. Z Iráku míří americký ministr do saúdskoarabské Džiddy, kde o společném postupu proti islamistům bude jednat se zástupci několika arabských zemí.

Video USA se chystají na válku proti Islámskému státu
video

USA se chystají na válku proti Islámskému státu

Složitou situaci v Iráku umocňuje každodenní násilí. Dnes v Bagdádu vybuchly krátce po sobě tři nálože a zabily devět lidí. Podle policie utrpělo skoro 30 osob zranění.

Obama je prý připraven nařídit nálety na islamisty v Sýrii

O nové politické a vojenské strategii boje proti radikálům v noci na čtvrtek vystoupí i americký prezident Barack Obama. Americký deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Obamovy administrativy napsal, že prezident je údajně připraven nařídit letecké údery proti islamistům v Sýrii a rozšířit operaci proti ozbrojencům z IS, která již nyní probíhá v Iráku.

Jak uvedl Bílý dům ve svém prohlášení, Obama v televizním proslovu vysvětlí Američanům, jak plánuje „oslabit a nakonec zničit teroristickou organizaci“ Islámský stát, jejíž bojovníci obsadili v uplynulých týdnech rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.

Lidé z prezidentova okolí přitom tento plán popisují jako mnohem komplexnější, než byly například cílené údery USA proti Al-Káidě v Jemenu, Pákistánu i v jiných zemích. Prezident ale ještě musí v této souvislosti vyřešit množství problémů. Mezi ně patří zejména to, jak vycvičit a vybavit místní jednotky, aby dokázaly s islamisty účinněji bojovat přímo v Sýrii, jak zasáhnout, aby tím zároveň USA nepomáhaly syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, či jak získat pro celou kampaň podporu dosud váhavých partnerů jako jsou Turecko a Saúdská Arábie.

Video Interview ČT24 k Islámskému státu
video

Interview ČT24 k Islámskému státu

„Už teď došlo ke zpochybnění některých desetiletých stálic - například hranic, které vznikly po první světové válce. To znamená, že ať to dopadne, jak to dopadne, tak jistě dojde k překreslení mapy Blízkého východu. Jakým způsobem, to si netroufám odhadnout,“ prohlásil v pořadu Interview ČT24 islamolog Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd ČR.