Moskva obvinila Estonce ze špionáže: Dostane 20 let, nebo jej vymění?

Moskva - Moskevská prokuratura obvinila ze špionáže agenta estonské rozvědky Estona Kohvera, kterého od minulého pátku zadržují v Rusku. Estonec byl podle ruských úřadů dopaden na ruském území při výzvědné činnosti, Estonsko obvinění odmítá. Kohverovi, který tvrdí, že byl unesen, hrozí trest vězení od deseti do dvaceti let. K propuštění Kohvera vyzvala Moskvu večer Evropská unie.

Video Rusko obvinilo estonského agenta ze špionáže
video

Rusko obvinilo estonského agenta ze špionáže

Podle tallinnských médií je Kohver elitním agentem estonské tajné služby KaPo a pracoval na potírání pašeráctví. V pohraničí se měl setkat s ruským informátorem, hranici prý ale nepřekročil. Ruská tajná služba FSB naopak tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5 000 eur, odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost.

Kohvera obhajují špičkoví ruští advokáti Mark Fejgin a Nikolaj Polozov, kteří například hájili vězněné příslušnice známé ruské punkové skupiny Pussy Riot. Podle Polozova si ruské vyšetřovací orgány počínají protizákonně, protože Kohver nedostal tlumočníka a rusky dostatečně neumí. I advokáti trvají na tom, že estonský agent byl přepaden na estonském území a násilím odvlečen do Ruska.

Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině. Kohver byl zadržen jen dva dny poté, co americký prezident Barack Obama na návštěvě Tallinnu ujistil pobaltské republiky, že je NATO v případě ruské agrese ochrání. Podle spekulací estonského tisku je údajný Kohverův únos součástí ruského plánu, jehož cílem je dostat z vězení ruského agenta Alexeje Dressena. Ten byl před dvěma lety v Tallinnu odsouzen k 16 letům za špionáž a Moskva ho prý chce za Kohvera vyměnit.

Evropská unie večer Moskvu vyzvala k „okamžitému propuštění uneseného Estonce“ a jeho vrácení do Estonska. „Jsme znepokojeni únosem estonského policisty Estona Kohvera z 5. září ruskými bezpečnostními službami na estonském území poblíž hranice mezi Estonskem a Ruskem,“ uvedl v komuniké mluvčí diplomatické služby EU. Unie v pátek uvalí přísnější sankce proti Rusku v souvislosti s konfliktem na východě Ukrajiny.