V Pákistánu zatkli desítku mužů, kteří napadli Malalu

Islámábád - V Pákistánu zatkli extremisty, kteří v roce 2012 spáchali útok na mladou pákistánskou bojovnici za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou. Podle pákistánských médií čeká zadrženou desítku útočníků obvinění před protiteroristickým soudem. Skupina si říkala Šúra a byla napojena na pákistánský Taliban. Měla prý v úmyslu zaútočit i na dalších 22 lidí.

Na Malalu a její dvě kamarádky předloni 9. října zaútočili na cestě ze školy v pákistánském údolí Svát - v autobuse ji střelili do hlavy a do krku. Několik dní byla dívka v kritickém stavu, pak byla převezena do Birminghamu v Británii, kde se podrobila sérii náročných operací. Žádný z útočníků doposud nebyl zadržen.

Už před útokem dívka pravidelně psala na serveru BBC pod pseudonymem blog o problémech pákistánských žen a dětí. Pokus o její zavraždění vyvolal mezinárodní vlnu sympatií a podpory. Byla favoritkou Nobelovy ceny za mír, Evropský parlament jí udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a přijal ji americký prezident Barack Obama i britská královna Alžběta II. Její kniha I am Malala se stala bestsellerem. Malala žije nadále v Británii, protože Taliban vyhrožuje jí i jejím příbuzným smrtí.