Kerry jednal v Egyptě o koalici proti Islámskému státu

Káhira - Americký ministr zahraničí John Kerry dnes přiletěl do Egypta v rámci jednání o vzniku široké koalice států, jež by pomohla Iráku s bojem proti radikálům z organizace Islámský stát. Šéf americké diplomacie se postupně sešel s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím, lídrem Ligy arabských států (LAS) Nabílem Arabím a ministrem zahraničí Samím Šukrím. Káhira dala najevo, že se tažení proti IS zúčastní.

Podle Kerryho stojí Egypt už nyní v „první linii“ boje s terorismem, když se potýká s teroristickými útoky na Sinajském poloostrově, a bude mít klíčovou roli i v operacích namířených proti IS. „Z pozice kulturní a myšlenkové metropole muslimského světa hraje Egypt klíčovou roli v otázce veřejného odmítnutí ideologie, kterou islamisté šíří,“ konstatoval americký čelní představitel.

Video Egypt se zapojí do koalice proti Islámskému státu
video

Egypt se zapojí do koalice proti Islámskému státu

Egypt se zapojí do koalice proti Islámskému státu

Zpr. 16:00, 13.9.2014

Hollande slíbil Iráku pomoc v boji proti radikálům

Horizont ČT24 o boji s Islámským státem

Události, komentáře: Jak zastavit IS?

USA se chystají na válku proti Islámskému státu

Islámský stát je hrozbou pro celý region

„Tato extrémistická ideologie je šířena všemi teroristickými skupinami,“ podpořil Kerryho slova egyptský ministr zahraničních věcí Šukrí, jenž je přesvědčen o potřebnosti mezinárodně koordinované akce proti islamistům, protože Islámský stát je nebezpečný i kvůli svým kontaktům na další skupiny ozbrojenců na Blízkém východě. „Zjistili jsme mezi nimi vazby, tyto skupiny navzájem spolupracují a představují nebezpečí přesahující hranice.“ dodal Šukrí.

Kerry během nynější cesty po Blízkém východě získal pro budovanou koalici podporu deseti států: k jeho snaze se vedle Egypta hodlají připojit také např. Saúdská Arábie, Omán, Spojené arabské emiráty, Libanon či Jordánsko. Stranou se naopak drží Turecko, jehož představitelé Kerrymu v pátek řekli, že jsou ochotni přispět k humanitární pomoci, ale nikoli k vojenským aktivitám. USA zatím vylučují, že by v koalici proti bojovníkům z IS mohl být Írán.

Irácký premiér Hajdar Abádí dnes nařídil armádě, aby při operacích namířených proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) přestala s ostřelováním obydlených oblastí, kde by se obětí zásahů mohli stát i civilisté. Situací kolem Iráku se bude zabývat pondělní mezinárodní konference v Paříži.


Video Světový summit boje proti terorismu
video

Světový summit boje proti terorismu

V době, kdy americký prezident ohlásil válku proti džihádistům v Sýrii a Iráku, se v Izraeli - za přísných bezpečnostních opatření - konal světový summit boje proti terorismu. Podle odhadu CIA je dnes hnutí Islámský stát bohatší, než byla kdy Al Káida. K dispozici má až jednatřicet tisíc válečníků.

„Největší nebezpečí představují džihádisti v čele s Islámským státem. A pak tu je taky velké nebezpečí regionálních ambicí Íránu,“ prohlásil jeden z účastníků summitu, Robert Satloff, expert na terorismus z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku.