Bojovníci Islámského státu zabili třetího rukojmího

Washington - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu video, na němž je zachyceno údajné stětí britského humanitárního pracovníka Davida Hainese. Britské ministerstvo zahraničí už potvrdilo pravost nahrávky. Jde již o třetího západního rukojmího IS, jehož stihl stejný osud. Britský premiér David Cameron označil zavraždění Hainese za „čiré zlo“ a prohlásil, že jeho vláda udělá „vše, co je v jejích silách, aby vrahy dopadla“.

„Je to ohavná, děsivá vražda nevinného humanitární pracovníka. Soucítím s rodinou Davida Hainese, který projevil mimořádnou odvahu a sílu v této tvrdé zkoušce,“ uvedl Cameron v prohlášení. „Dopadneme ty, kteří jsou za to odpovědní a budou čelit spravedlnosti, ať to trvá jakkoliv dlouho,“ dodal šéf konzervativců.

Londýn dnes zveřejnil pětibodový plán dalšího postupu ve snaze eliminovat aktivity Islámského státu. Kromě materiální pomoci Iráku a Kurdům a diplomatické ofenzivy na půdě OSN počítá dokument i s vojenským zapojením do Američany vedené operace proti IS.

Rovněž americký prezident Barack Obama ostře odsoudil „barbarskou vraždu“ Hainese a slíbil, že USA budou spolupracovat s Británií a dalšími státy, aby byli vrazi postaveni před soud a aby byla zničena hrozba, kterou představují islamisté pro lidi na celém světě. „Spojené státy stojí po boku Británie,“ zdůraznil Obama.

Video Británie zveřejnila pět klíčových bodů v boji s islamisty
video

Británie zveřejnila pět klíčových bodů v boji s islamisty

Británie zveřejnila pět klíčových bodů v boji s islamisty

UD, 14.9.2014

Světoví lídři odsoudili barbarský čin spáchaný na Hainesovi

Radikálové z IS zřejmě zabili dalšího novináře

Kdo zabil Foleyho? Hlavním podezřelým je rapper z Británie

Evropu šokovala vražda amerického novináře

Vraždu příkře odsoudila také Francie, která vyzvala k mezinárodní mobilizaci proti IS. „Odporná vražda Davida Hainese opět ukazuje, že mezinárodní společenství musí mobilizovat proti Daíš,“ uvedl v prohlášení Elysejský palác, který pro IS použil arabský akronym staršího názvu tohoto hnutí. To je podle Elysejského paláce odpornou a zbabělou organizací.

  • V reakci na zveřejnění videonahrávky pošle Austrálie mezinárodní koalici na pomoc v boji proti radikálům 600 vojáků a bojové letouny. Oznámil to premiér Tony Abbott, který tak reagoval na oficiální žádost USA. 

Extremisté z IS už dřív pohrozili, že Haines bude po dvou amerických novinářích - Jamesi Foleym a Stevenu Sotloffovi - jejich další obětí. Žurnalisty teroristé zabili v odvetě za americké letecké údery namířené proti IS. Na videu se Sotloffem se také Haines krátce objevil jako zamýšlený další terč islamistů.

Záběry Hainesova stětí se podobají vraždám Foleyho a Sotloffa

Na videozáznamu označeném „Vzkaz spojencům Ameriky“ maskovaný muž, který je oblečený v černé barvě a mluví s britským přízvukem, prohlašuje, že smrt Brita je odplatou za slib vlády v Londýně vyzbrojit Kurdy v severním Iráku pro boj proti IS. „Tento Brit musí zaplatit za váš slib vyzbrojit (kurdské milicionáře) pešmergy proti Islámskému státu,“ říká maskovaný muž, který stojí nad klečícím Hainesem oblečeným v oranžové kombinéze. „Spojenectví s USA jen urychlí vaši zkázu a zatáhne Brity do další krvavé války, kterou nemohou vyhrát“, dodává. Vzápětí je na videu vidět, jak muži setne hlavu.

Na konci nahrávky je ukázán další rukojmí, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu. Zmíněný muž byl identifikován jako Alan Henning, rovněž britský občan a humanitární pracovník zajatý při své práci v Sýrii.


Na nahrávce mluví i sám Haines a říká, že za jeho smrt nese odpovědnost premiér Cameron. „Vstoupil jste dobrovolně do koalice s USA proti Islámskému státu, přesně jako váš předchůdce Tony Blair. Pokračujete v trendu britských ministerských předsedů, kteří nedokážou najít odvahu vzepřít se Američanům. Bohužel jsme to my, britská veřejnost, kdo nakonec platí za sobecká rozhodnutí našeho parlamentu,“ konstatuje Haines.
 
Obdobným způsobem před smrtí mluvili i Foley a Sotloff o Obamovi. Má se za to, že proslovy napsali členové IS a oběti je přednesly pod nátlakem. Předpokládaný vrah Hainese je podle prvního hodnocení analytiků týž muž, který se objevil s nožem v ruce na videích s Foleym a Sotloffem. Také oni měli na sobě v okamžiku smrti oranžové kombinézy a byli nafilmováni v podobné pouštní krajině jako Haines. Tentokrát se vrah s britským přízvukem zmiňuje i o amerických náletech na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa v západním Iráku, jež USA zahájily 7. září. To naznačuje, že Haines byl zabit v průběhu uplynulého týdne.

  • Čtyřiačtyřicetiletý otec dvou dětí ze skotského Perthu Haines v minulosti spolupracoval s několika humanitárními organizacemi. Organizace ACTED se sídlem v Paříži uvedla, že Brit se na humanitárních projektech podílel od roku 1999 a pomáhal obětem konfliktů na Balkáně, v Africe a na Blízkém východě. Byl zajat v březnu 2013 poblíž uprchlického tábora na severu Sýrie s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili. Haines měl prý z minulosti armádní zkušenost a znal dobře nebezpečné oblasti.