Belgický vězeň uspěl: Lékaři po 30 letech ukončí jeho trápení

Brusel – Belgický sexuální delikvent Frank Van Den Bleeken, který si za vraždy a znásilnění odpykává doživotí, si v tříleté právní bitvě nakonec vybojoval právo zemřít z rukou lékařů. Ti mají v nejbližší době ukončit jeho bezmála třicetileté „nesnesitelné psychické utrpení“ za mřížemi. V převážně katolické Belgii je eutanazie legální od roku 2002, vězňův případ je však první svého druhu.

„Jsem lidskou bytostí. Ať jsem spáchal cokoliv, zůstávám lidskou bytostí. Proto mi umožněte eutanazii,“ vysvětlil sám 52letý Van Den Bleeken, stěžující si na nesnesitelná duševní muka za mřížemi, za nimiž žije už skoro 30 let. Vězení opustil jen jedinkrát, kvůli matčině pohřbu. Argumentuje, že vyhlídky na propuštění nemá, protože není s to kontrolovat své násilnické sexuální pudy a zůstává nebezpečný pro společnost. Současně už čtyři roky tvrdí, že „už nemůže dál takto žít“ a že „nedokáže snášet další utrpení“, uvedl vězňův advokát Jos Vander Velpen v televizi. V Belgii neexistuje trest smrti - stejně jako v jiných členských státech EU.

Vězeň žádal ministerstvo spravedlnosti, aby mu buď poskytlo náležitou psychiatrickou péči ve specializovaném středisku v Nizozemsku, anebo povolilo eutanazii. Belgická justice však usoudila, že ministerstvo nemá pravomoc předat vězně do péče nizozemské instituce, i když obdobný ústav v Belgii dosud neexistuje. Současně podle lékařů a psychiatrů vězeň splňuje podmínky stanovené zákonem pro vykonání eutanazie. Případ tak podle advokáta po třech letech dospěl k rozuzlení.

„Bruselský odvolací soud zveřejní své rozhodnutí 29. září, ale to jen potvrdí dohodu uzavřenou mezi Frankem Van Den Bleekenem a ministerstvem spravedlnosti, které akceptovalo, že vězeň bude převezen do nemocnice, kde bude eutanazie vykonána,“ napsal list La Libre Belgique. „Ale nemohu říci, kdy či kde se tak stane,“ dodal advokát podle BBC.

Během 12 let od legalizace eutanazie v zemi počet případů rok od roku stoupá. Loni tuto cestu odchodu ze života zvolilo 1 807 Belgičanů, o čtvrtinu více oproti předchozímu roku. Většinou jde o smrtelně nemocné lidi ve vysokém věku, ale stávají se i případy, které budí spory o uplatňování zákona. Loni v lednu média referovala o smrti dvou čtyřicátníků - dvojčat Marka a Eddyho Verbessemových - kteří se rozhodli pro eutanazii kvůli genetické vadě hrozící, že po ohluchnutí i oslepnou. V říjnu následoval transsexuál Nathan Verheist, který si přál zemřít po několika neúspěšných operacích zaměřených na změnu pohlaví. Letos v únoru se Belgie stala první zemí na světě, která se rozhodla umožnit eutanazii i nevyléčitelně nemocným dětem.