Pentagon připustil nasazení amerických pozemních sil v Iráku

Washington Šéf amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey dnes v Kongresu prohlásil, že v případě neúspěchu rozšířené vojenské kampaně proti radikálům z organizace Islámský stát v Iráku doporučí zvážit vyslání amerických pozemních sil, které by podpořily iráckou armádu. Americký prezident Barack Obama přitom usiluje o podporu kongresmanů pro plán, jehož cílem je porazit islamisty bez nasazení pozemních bojových jednotek.

Dempsey i americký ministr obrany Chuck Hagel čelili řadě dotazů zákonodárců ohledně Obamovy rozšířené kampaně proti extremistům v Iráku a v Sýrii. Prezident 10. září zveřejnil plán, jehož součástí je vyslání 475 amerických vojenských poradců do Iráku. Ti se ale nemají účastnit bojových operací a mají pomáhat s výcvikem a vyzbrojováním iráckých a kurdských jednotek. Ústředním bodem americké strategie boje proti IS jsou nadále systematické letecké údery, a to nejen v Iráku, ale nově i v Sýrii.

Dempsey a Hagel dnes Obamův plán v Kongresu obhajovali. Šéf sboru náčelníků štábů zdůraznil, že cílem amerických poradců je pomáhat iráckým silám s plánováním, logistikou a koordinací úsilí protiislamistické koalice. „Aby bylo jasno, pokud dospějeme do stadia, kdy budu mít za to, že naši poradci by měli doprovázet irácké vojáky při útocích na konkrétní cíle ISIL, doporučím to prezidentovi,“ řekl Dempsey brannému výboru Senátu.

Dempsey pak na naléhání kongresmanů doplnil, že „by šel za prezidentem a dal mu doporučení, které by mohlo zahrnovat použití pozemních sil“. Dempsey rovněž potvrdil, že Spojené státy jsou připraveny provádět údery proti islamistům v Sýrii. „Nebude to metoda 'šoku a úžasu'… bude to trvalé a dlouhodobé,“ ujistil Dempsey, když zdůrazňoval rozdíl od bombardování na začátku války v Iráku v březnu 2003. Někteří kongresmani se obávají, aby se Spojené státy nenechaly zavléci do větší války, v níž bude třeba nasadit větší množství amerických vojáků.

Obama rovněž usiluje o podporu pro svůj plán vycvičit a vyzbrojit ty Syřany, kteří bojují jak proti islamistům, tak proti silám prezidenta Bašára Asada. Mnoho republikánů i demokratů v americkém Kongresu však vyjádřilo pochybnosti o možnosti rozpoznat umírněné síly v zemi, kde působí tolik povstaleckých skupin a kde se spojenectví mezi nimi neustále mění. Například Islámský stát vzešel z teroristické sítě al-Káida, ale nyní stojí obě organizace proti sobě.