Zemřely Rakušanky pro alláha, nebo mu zatím jen slouží?

Vídeň - Nehledejte nás. Budeme sloužit alláhovi a pro něj zemřeme. Takový vzkaz nechaly rakouské teenagerky Sabina Selimovicová (15) a Samra Kesinovicová (16) před půl rokem rodičům a odjely za džihádem do Sýrie. Od té doby po nich pátrá Interpol, tajné služby i jejich rodiče – zatím bez výsledku. Podle některých zpráv jedna už nežije, podle jiných se provdaly za čečenské bojovníky a jsou těhotné.

Sunnitští radikálové z ISILRadikální islamisté v Sýrii získali na svou stranu už kolem dvou tisíc převážně mladých lidí ze západní Evropy. Rekrutují je prostřednictvím videa na internetu. Když přežijí, hrozí, že se vrátí a doma vycvičí další teroristy. Čím dál častěji jsou mezi nimi i ženy. Ošetřovat zraněné bojovníky do Sýrie odjely nedávno i tři dívky z americké Minnesoty. Z Rakouska se do Sýrie nebo Iráku vydalo bojovat po boku radikálů z organizace Islámský stát (IS) přes 100 samozvaných „božích bojovníků“. Třicítka z nich podle odhadů rakouského ministerstva vnitra už padla.


Vídeňačky bosenského původu v dubnu uprchly z domova a rodičům pouze zanechaly dopis na rozloučenou. Později dívky, které byly bez vědomí rodičů radikalizovány v jedné vídeňské mešitě, na Facebooku vzkázaly: „Smrti se nebojíme. Smrt je náš cíl.“

Rodiče se nyní o životy svých dcer skutečně obávají. Na sociálních médiích se totiž rychle rozšířila zpráva, že Samra přišla o život. Rakouské ministerstvo vnitra to sice nepotvrdilo, ale přesto rodiče Samry informovalo o možné smrti dívky, uvedl rakouský list Heute. Ten ale zároveň tvrdí, že Samra žije, protože s přáteli navázala kontakt prostřednictvím aplikace WhatsApp. Také Sabina přes internet pod pseudonymem prý vzkázala: „Ani jedna z nás není mrtvá.“

Video Osud rakouských džihádistek je stále nejasný
video

Osud rakouských džihádistek je stále nejasný

Důvodem spekulací o smrti Sabiny byly podle deníku Heute informace o úmrtí v nejbližším okolí jejího manžela. Obě dívky, které jsou prý v Sýrii od 10. dubna, se mezitím provdaly za čečenské bojovníky a pravděpodobně jsou také těhotné. Podle rakouského listu o tom svědčí příspěvky na Facebooku, kde navíc jejich uživatelská jména obsahují přízvisko Umm, arabsky matka.

O úmrtí vídeňské školačky však hovořily také další dvě vídeňské dívky, které minulý týden na cestě do Sýrie zadržela policie ve Štýrském Hradci a které prý byly v kontaktu se Sabinou a Samrou prostřednictvím internetového fóra.

Na příkladu uprchlých dívek je vidět, jak důležitý je pro Islámský stát internet. Dívky podle listu Salzburger Nachrichten komunikují s dalšími mladými lidmi. Když se Sabinin otec vydal hledat svou dceru do Sýrie, dívka mu prostřednictvím internetu vzkázala, že jeho šance ji najít je jedna ku 722 222 222.