Francie slíbila vzdušné útoky proti Islámskému státu

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande přislíbil, že Paříž se zapojí do leteckých útoků na pozice islamistů v Iráku. Nálety se omezí ale na tuto zemi a nezaměří se na postavení organizace Islámský stát v Sýrii. Pozemní jednotky Francie do oblasti nepošle vůbec. Nálety na pozice radikálů podnikají už několik týdnů Spojené státy.

„Rozhodl jsem se reagovat kladně na žádost iráckých úřadů, abychom poskytli leteckou podporu,“ prohlásil Hollande. „Dál nepůjdeme. Nebudou tam (francouzské) pozemní jednotky a budeme zasahovat pouze v Iráku,“ dodal.

Hollande tak upřesnil rozsah francouzské bojové pomoci v rámci koalice několika desítek států vytvořené Spojenými státy pro účinný zásah proti IS. Podíl drtivé většiny z nich nebude ale spočívat v ozbrojených akcích.

Francie, která již poskytuje výzbroj kurdským ozbrojeným milicím proti IS, už před třemi dny zahájila pozorovací vojenské lety nad Irákem. Účastní se jich francouzská bojová letadla z francouzské základny ve Spojených arabských emirátech.

Americký prezident Barack Obama projevil záměr podnikat útoky proti postavením IS i na syrském území. Rusko a vláda syrského prezidenta Bašára Asada, který tři roky čelí ozbrojenému povstání, to ale označily za porušení mezinárodního práva. 

S propuštěním rukojmí pomohly jiné země

Hollande dnes znovu popřel, že by Paříž platila výkupné za francouzská rukojmí na Blízkém východě nebo je vyměňovala za jiné vězně. Na dotaz, jak se Francii podařilo docílit toho, aby se letos dostali na svobodu čtyři francouzští občané držení v zajetí v Sýrii, zatímco Spojené státy nebo Británie takového úspěchu nedosáhly, Hollande odpověděl: „Francie neplatí výkupné. Francie se nepodílí na výměně vězňů, ale to neznamená, že to nedělají jiné země. Některé země to udělaly, aby nám pomohly - to přiznávám,“ řekl.

Bez bližších podrobností doplnil, že to se stalo v případě francouzských rukojmí v Sýrii, kteří prý byli propuštěni poté, co pomoc poskytly jiné země.

Britští a američtí představitelé v posledních týdnech naznačili, že jejich krajané byli zabiti ozbrojenci Islámského státu zčásti proto, že jiné země výkupné platí. To je také podle nich jeden z tradičních vydatných zdrojů příjmů islamistů.

Video Hollande slíbil pomoc v boji proti radikálům
video

Hollande slíbil pomoc v boji proti radikálům