Archeologové odkryli plynové komory v Sobiboru

Varšava - Archeologové v Polsku odkryli na místě někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor plynové komory, ve kterých bylo zmasakrováno odhadem na čtvrt milionu Židů. Fungování tohoto tábora zůstává stále neúplně zmapováno, podle vědců není k dispozici dostatek informací, neboť vyhlazovací operaci zde přežilo podle oficiálních údajů jen 58 vězňů. Tábor navíc nacisté v roce 1943 zlikvidovali.

Nyní odborníci nalezli pod úrovní silnice řadu cihel, které jsou očividně torzem někdejších stěn plynových komor. Z nálezu lze určit velikost komor, což historikům umožní zpřesnit dosavadní poznatky o množství zmasakrovaných vězňů.

„Konečně jsme našli náš cíl, objevili jsme plynové komory. Jsme ohromeni velikostí té budovy i dobře zachovalým stavem zdí,“ prohlásil jeden z archeologů. V blízkosti komor odkryli archeologové i osobní věci, mimo jiné snubní prsten. Plynových komor bylo podle odhalených základů osm. K usmrcování Židů se používaly výfukové plyny z motorů, které zabily všechny v komoře do patnácti minut.

Tábor v Sobiboru východně od Lublinu byl zřízen v únoru 1942, o rok později byl již plně zapojen do vyhlazovací akce s názvem Operace Reinhardt (někdy též Reinhard či Reinhart), během které nacisté vyvraždili přes dva miliony Židů. Operace Reinhardt byla ukončena koncem roku 1943 a hlavním vyhlazovacím centrem se poté stal tábor v Osvětimi, kde byl k vraždění používán jedovatý plyn cyklon B.