Mnichov si užívá pivní svátek - až do dna

Mnichov - Stovky hektolitrů piva, bavorské kroje, hudba, pouť a hlavně zábava. S úderem poledne začal v Mnichově tradiční Oktoberfest, největší pivní svátek s více než 180tiletou tradicí. Organizátoři očekávají příjezd až sedmi milionů lidí nejen z Německa, ale z celého světa.

V pravé poledne vše začalo v hlavním stanu Schottenhammel, kde mnichovský primátor Dieter Reiter festival zahájil tradičním naražením pivního sudu a zvoláním „O´zapft is!“ (Je naraženo). První načepovaný tuplák podle zvyku primátor podal bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi, který má z titulu své funkce tu výsadu, že může jako první ochutnat, jaké pivo letos mnichovští sládci pro tuto příležitost uvařili.

Ještě dnes proběhla také přehlídka hostinských a sládků, pivovarských vozů či hudebních kapel. V duchu bavorských šlágrů se ostatně nese celý doprovodný program hudebních stanů. V těch nejznámějších a největších, tedy pivních, ale muzikantům směle konkuruje cinkot stovek sklenic. Každoročním zvykem se stalo také zdražování piva, za které letos hosté na Oktoberfestu poprvé zaplatí přes 10 eur (asi 270 korun) za jeden tuplák ležáku. Každý návštěvník utratí na Oktoberfestu v průměru 68 eur.

Navzdory vysokým cenám dorazí do areálu tereziánské louky v centru Mnichova v příštích dvou týdnech miliony lidí, ve stejných řádech se bude pohybovat i počet vypitých litrů piva. Tradiční součástí je řízný zpěv, stany přeplněné k prasknutí nebo desítky poražených volů a prasat kvůli místní gastronomii.

Jak vypadá atmosféra pivních oslav, ukazují obrázky z minulých ročníků:

JAK VŠE ZAČALO?

Na počest šlechtické svatby korunního prince Ludvíka Bavorského s princeznou Terezou Sasko-Hildburgskou se 17. října 1810 konaly na louce za Mnichovem koňské závody. Místo později dostalo název podle princezny – tedy Tereziánská louka.

Na oslavu šlechtického sňatku byli pozváni všichni obyvatelé Mnichova. Na koňské dostihy tehdy přišlo 40 tisíc lidí. Těm se oslava natolik líbila, že panovník později rozhodl, že by se měla taková oslava konat pravidelně. Toho se chytl Bavorský rolnický spolek, který o rok později na tomtéž místě uspořádal další koňské závody, které ale doprovázela prezentace úspěchů bavorských zemědělců. Oslavy se poté každý rok opakovaly, až se z nich vyvinul dnes již legendární pivní festival Oktoberfest.

Původně se tedy Oktoberfest konal při výročí královské svatby, tedy v říjnu. Němci ale usoudili, že v tento podzimní měsíc je už horší počasí, přesunuli pak pivní slavnosti na září. I když celá tradice začala před 200 lety, letošní ročník Oktoberfestu byl teprve 177., kvůli válkám, epidemiím cholery a ekonomické krizi ve 20. letech minulého století se několik ročníků nekonalo.

Navzdory dlouhé historii jsou některé ze zdánlivě starobylých atributů Oktoberfestu překvapivě mladé. Tak třeba narážení prvního sudu mnichovským starostou se uskutečnilo poprvé v roce 1950.