Afghánští prezidentští rivalové se dohodli na vládě národní jednoty

Kábul Afghánští prezidentští kandidáti, kteří se přou o volební vítězství, dosáhli dlouho očekávané dohody o vzniku vlády národní jednoty. Podle mluvčího současného prezidenta Hámida Karzaje by měla být dohoda oficiálně podepsána v neděli, tedy ve stejný den, kdy budou rovněž zveřejněny konečné výsledky jarních prezidentských voleb.

Za vítěze červnového druhého kola voleb, v nichž se rozhodovalo o nástupci Hámida Karzaje, volební komise v červenci předběžně vyhlásila exministra financí Ašrafa Ghaního. Jeho protikandidát a favorit z prvního kola, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, to ale neuznal a sám se prohlásil za vítěze s poukazem na údajné podvody při hlasování. Výsledek nebyl oficiálně potvrzen právě kvůli velkému množství stížností na neregulérnost hlasování, rezignoval i šéf volební komise. V zemi se pak začaly přepočítávat hlasovací lístky ze 23 000 volebních uren.

Oba rivaly se podařilo až do ukončení kontroly výsledků přimět ke smíru americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu. Abdulláh a Ghaní za jeho přítomnosti podepsali začátkem srpna dohodu o vytvoření vlády národní jednoty, ať už bude za vítěze prezidentských voleb vyhlášen kterýkoliv z nich. Nyní Abdulláh a Ghání podle svých poradců odsouhlasili dokument, v němž je zakotveno rozdělení pravomocí mezi příštího prezidenta a nově zaváděný post premiéra.

Jak večer uvedl mluvčí Gháního, všechna sporná témata byla vyřešena. „Neexistují žádné neshody. Zítra podepíšeme dohodu,“ dodal. O závěrečné fázi vyjednávání informoval i mluvčí Karzaje. Následně dohodu potvrdil i zástupce Abdulláha, nicméně neuvedl žádné detaily.

Dlouho očekávané vyjasnění situace na afghánské politické scéně je nezbytné pro uzavření dohody o další bezpečnostní spolupráci mezi NATO a Afghánistánem poté, co koncem roku tuto zemi opustí většina mezinárodních sil, jež v ní působí. Účastníci summitu Aliance v Newportu se začátkem září shodli, že poté zajistí v zemi výrazně menší a nebojovou operaci Resolute Support. Jejích asi 12 000 příslušníků by se mělo podílet na výcviku afghánských bezpečnostních sil a na další pomoci pro ně. K tomu je ale nezbytně potřebné podepsat příslušné smlouvy mezi oběma stranami.