Konečně afghánský smír: Ghaní prezidentem, Abdulláh šéfem vlády

Kábul – Dlouho očekávanou dohodu o rozdělení moci v podobě vlády národní jednoty dnes podepsali oba afghánští prezidentští kandidáti. Podle ní se stane prezidentem bývalý ministr financí Ašraf Ghaní, jeho rival bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh získá nově vytvořený post „výkonného premiéra“ s rozšířenými pravomocemi. Očekává se, že by to mělo napomoci stabilizaci politické situace v zemi před blížícím se ukončením mise NATO v Afghánistánu. Oficiální ceremonii podpisu dohody přenášela živě z prezidentského paláce televize. Oba rivalové se po jejím podepsání objali.

Podpisu dohody byl přítomen i dosluhující prezident Hámid Karzaj, který stál v čele země od roku 2001. „Jsem velmi šťastný, že se oba mí bratři dohodli na struktuře vzniku nové vlády pro Afghánistán, ve prospěch této země, jejího pokroku a rozvoje,“ řekl po podpisu dohody o vládě národní jednoty Karzaj. Ghaní má složit prezidentskou přísahu do týdne. Jedním z jeho prvních kroků v úřadu má být podpis dlouho odkládané smlouvy s USA, která umožní ponechání malého kontingentu mezinárodních jednotek v Afghánistánu i po konci letošního roku.

Video V Afghánistánu se dohodli na dělbě moci
video

V Afghánistánu se dohodli na dělbě moci

V Afghánistánu se dohodli na dělbě moci

17:00 21.9.

Dva rivalové si rozdělili nejvyšší posty v Afghánistánu

Několik hodin po podpisu dohody prohlásila afghánská volební komise Ghaního vítězem jarních prezidentských voleb. Učinila tak s téměř tříměsíčním zpožděním, které zapříčinil spor obou rivalů a jejich poukazování na údajné podvody v hlasovacím procesu. Kvůli tomu se odevzdané hlasy pod dohledem OSN přepočítávaly. Předseda nezávislé volební komise Ahmad Núrí přiznal hrubé nedostatky ve volebním procesu, procentní zisky kandidátů ale nesdělil a nepřipustil žádné otázky novinářů. Podle nejmenovaných zdrojů agentury AP získal Ghaní podle konečných výsledků ve druhém kole volby 55 procent hlasů.

Velká zásluha na vyřešení sporu obou prezidentských kandidátů o vítězství v červnovém druhém kole volby, který oslaboval zemi v kritickém okamžiku před blížícím se ukončením mise NATO v Afghánistánu, se připisuje americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu. Tomu se podařilo počátkem srpna přimět oba rivaly ke smíru a k závazku vytvořit vládu národní jednoty. Poslední sporná témata Ghaní a Abdulláh vyřešili v sobotu pozdě večer. „Dohoda představuje významnou šanci pro jednotu a posílenou stabilitu v Afghánistánu,“ píše se v prohlášení úřadu tiskového tajemníka Bílého domu. „Nadále apelujeme na všechny Afghánce – včetně politických, náboženských a občanských vůdců –, aby ji podpořili a shodli se na výzvách ke spolupráci a ke klidu.“

Vizitky afghánských prezidentských kandidátů

Abdulláh Abdulláh a Ašraf GhaníAšraf Ghaní (65)
Předseda komise, která má na starost přebírání odpovědnosti za bezpečnost v zemi z rukou mezinárodní koalice. Ministr financí v letech 2004 až 2008. Ve funkci poradce prezidenta Karzaje spolupracoval s mezinárodními organizacemi a byl hlavním spojovacím článkem mezi humanitárními organizacemi a prozatímní vládou. Bývalý zaměstnanec Světové banky a držitel doktorátu z Columbijské univerzity je více znám v zahraničí než ve své vlasti. Je mezinárodně uznávaným ekonomem s pověstí temperamentního technokrata. Prestižní americký časopis Foreign Policy ho v roce 2010 zařadil do seznamu stovky nejvýznamnějších intelektuálů, kteří svým myšlením nejvíce ovlivnili běh současného světa. Jeho manželka pochází z Libanonu.

Abdulláh Abdulláh (54)
Opoziční vůdce, v letech 2001 až 2005 byl ministrem zahraničí. V kampani se opíral o to, že je v zemi uznáván. Byl navíc blízkým spolupracovníkem legendárního politika a vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda, který se proslavil odporem proti sovětské okupaci i proti přísnému islámskému režimu Talibanu. Abdulláhovu voličskou základnu tvoří Tádžikové, naopak ačkoli je sám původem poloviční Paštun, má slabou podporu mezi Paštuny, kteří představují největší afghánské etnikum. Je ženatý, s manželkou ale léta žijí odděleně.