Mistraly nepotřebujeme. Navíc jsou částečně naše, vzkazuje ruský vicepremiér

Moskva - Rusko se bez francouzských výsadkových lodí třídy Mistral obejde, citovala agentura ITAR-TASS prohlášení ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina. Podle něj také Francie nemůže kontrakt na dvě lodě zrušit a plavidla prodat jinému zákazníkovi. Třetina plavidla je ruské výroby, zdůvodnil Rogozin.

„Loni 16. listopadu jsme předali indickým kolegům lehkou letadlovou loď Vikramaditya (Všemohoucí), která byla dříve náš letadlový křižník Admirál Gorškov. Realizováním tohoto kontraktu, na kterém jsme vydělali hodně peněz, jsme dokázali, že v Rusku umíme stavět lodě tohoto typu,“ prohlásil ruský vicepremiér Rogozin. Letadlové lodě jsou vrcholem loďařského stavitelského umu, zatímco výsadková plavidla mají mnohem jednodušší návrh, dodal.

Podle Rogozina je třída Mistral navržena pro středomořské podnebí. „Nejsou přímo vhodné pro nás kvůli klimatickým požadavkům, přinejmenším s nimi bude nemožné plavit se v našich severních mořích,“ řekl.

Prodej dvou lodí třídy Mistral, které si Moskva objednala, jinému zájemci by byl nezákonný, neboť záď byla vyrobena v petrohradských loděnicích, zdůraznil Rogozin. Prodej by byl možný pouze tehdy, pokud by Paříž záďové sekce odmontovala.

Počátkem září francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že kontrakt odkládá kvůli ruskému počínání během ukrajinské krize. O osudu obchodu, kvůli němuž Paříž čelila v EU i ze strany Spojených států silné kritice, má být rozhodnuto koncem října. Prý vše bude záviset na tom, zda vydrží příměří na východě Ukrajiny a nakolik pokročí politické urovnání konfliktu.