Za proniknutí s nožem do Bílého domu hrozí Gonzalezovi 10 let

Washington - Bývalý americký voják Omar Gonzalez, který v pátek s nožem v kapse pronikl do Bílého domu, čelí obvinění z nezákonného vstupu na pozemek prezidentského sídla s nebezpečnou zbraní. Hrozí mu za to až deset let vězení. Federální soud se bude případem opět zabývat ve středu 1. října.

Video Gonzalezovi hrozí až deset let
video

Gonzalezovi hrozí až deset let

Dvaačtyřicetiletý Gonzalez v pátek přelezl plot u Bílého domu a hlavním vchodem vešel dovnitř, načež jej zadržela ochranka. Sídlo hlavy Spojených států pak bylo asi na půl hodiny evakuováno, Barack Obama s rodinou těsně předtím zamířil na víkend do Camp Davidu. Podle soudních dokumentů Gonzalez pracovníkovi tajné služby řekl, že „měl obavy, že se hroutí atmosféra“, a potřeboval tuto informaci předat prezidentovi.

Mluvčí Bílého domu prohlásil, že okolo sídla prezidenta se denně pohybují tisíce turistů a zajistit hlavě státu ochranu právě tam není snadné. Tajná služba už ale kvůli události posílila bezpečnostní opatření.

Washingtonská prokuratura v pondělí uvedla, že Gonzalez byl již letos v srpnu u prezidentského sídla spatřen se sekyrkou v ruce. Po pátečním incidentu policie v jeho autě objevila 800 nábojů. Případ má před soudem pokračovat ve středu 1. října jednáním o případném propuštění Gonzaleze z vazby. Příští úterý by se měl incidentem zabývat výbor pro dohlížení nad činností americké Sněmovny reprezentantů.