Bývalý polský arcibiskup míří před soud kvůli zneužívání

Vatikán Úřady zatkly bývalého polského arcibiskupa Józefa Wesolowského, který čelí obvinění ze sexuálního zneužívání chlapců. Na bývalého papežského nuncia v Dominikánské republice uvalily domácí vězení, dokud nestane za svou kriminální činnost před soudem. Katolická církev tak poprvé pošle před vlastní soud vysoce postaveného duchovního za sexuální zneužívání chlapců, a to na přímý popud papeže Františka.

Video Církev posílá před soud svého arcibiskupa
video

Církev posílá před soud svého arcibiskupa

Církev posílá před soud svého arcibiskupa

Horizont ČT24 o zatčení bývalého nuncia

V červnu Vatikán zbavil Wesolowského kněžských povinností. Wesolowski je zatím nejvyšším hodnostářem Vatikánu, který je oficiálně vyšetřován kvůli sexuálnímu zneužívání dětí. Z Dominikánské republiky, kde působil jako papežský nuncius, byl odvolán loni v srpnu nynějším papežem Františkem. Dominikánská republika požaduje jeho vydání, což ale Vatikán odmítá. 

Právě v karibské zemi měl na tamních plážích mladíky svádět a za sex jim platit, například léky. Za jeho chování ho už loni chtěly stíhat dominikánská a polská justice. Po trestu volaly i dvě zvláštní komise OSN. Jenže tehdejší arcibiskup měl diplomatickou imunitu, o kterou přišel až letos v červnu.

Wesolowski je rodilý Polák, ale zároveň je občan Vatikánu, takže se na něj vztahuje trestněprávní postih tohoto městského státu. Wesolowski byl vatikánským diplomatem od roku 1980. V Dominikánské republice byl od roku 2008 a před tím byl papežským nunciem v Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Bolívii.

Dominikánské úřady také vyšetřují dalšího polského kněze a Weselowského přítele Wojciecha Gila, který byl v květnu odvolán z horské farnosti v Juncalitu kvůli tomu, že ho místní obyvatelé obvinili z obtěžování ministrantů. Údajně také bral ministranty do domu Wesolowského. Gila v únoru zatkla policie v Polsku na základě mezinárodního zatykače. 

Nyní emeritní papež Benedikt XVI. během pouhých dvou let (v letech 2011 a 2012) zbavil kněžských povinností čtyři stovky duchovních kvůli obvinění ze zneužívání dětí. Jeho nástupce František v létě jako vůbec první hlava katolické církve přijal oběti pedofilních duchovních na území Vatikánu.