Smer-SD odmítl kritickou výzvu Rusku. Část opozice žádá Ficovo křeslo

Bratislava – Poslanci slovenských socialistů (Smer-SD) odmítli prosadit do speciální rezoluce výzvu, aby Rusko ukončilo angažování na Ukrajině i pomoc tamním separatistům. Podle šéfa vládní strany a premiéra Roberta Fica je konflikt na Ukrajině výsledkem souboje USA a Ruska o vliv v regionu. Opozice chce vyzvat parlament, aby Fica kvůli postojům vůči Rusku odvolal – píše deník Sme.

Celá aféra se točí kolem věty, kterou obsahovala původní verze dokumentu; tedy aby Moskva „nezasahovala do vnitřních záležitostí Ukrajiny, neposkytovala vojenskou pomoc vzbouřencům, respektovala nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a aby využila všechen svůj vliv na dosažení deeskalace konfliktu.“ 

Tuto část textu podle médií původně navrhovalo slovenské ministerstvo zahraničí, vládní poslanci ji ale vypustili při projednávání materiálu v parlamentních výborech a během hlasování v plénu zamítli také pokusy opozice o její opětovné zařazení do usnesení. 

V textu naopak zůstala zmínka o tom, že slovenský parlament podporuje diplomatické řešení situace na Ukrajině dohodou nejen mezi Ukrajinou, Ruskem a EU, ale také za účasti Spojených států, a to s ohledem na svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny. Zahrnutí Spojených států to usnesení opozice kritizovala. „Budeme mást a lhát, pokud budeme usilovat o rozšíření odpovědnosti na ty, kteří odpovědnost nemají,“ řekl v rozpravě bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. 

Slovenský premiér Fico v uplynulých týdnech opakovaně prohlašoval, že vývoj u východního souseda Slovenska je výsledkem soupeření mocností. Kritizoval i sankce, které v souvislosti s konfliktem na Ukrajině na sebe vzájemně uvalily EU a Rusko.

Opozice hledá podpisy pro odstavení premiéra

Poslanec opozičních křesťanských demokratů Ľudovít Kaník chce v parlamentu vyvolat Ficovo odvolání. Podle něj prý premiér škodí zájmům Slovenska tím, že se v ukrajinském konfliktu staví na stranu Ruska. „Slovensko se ještě nikdy nenacházelo v tak vážném bezpečnostním ohrožení. Osoba, která obhajuje zájmy Ruska víc než zájmy Slovenska, ohrožuje naši národní bezpečnost,“ prohlásil Kaník.

Aby mohl návrh vůbec předložit, musí v parlamentu získat 30 podpisů. Zda je dokáže sehnat, ale vůbec není jasné. Pod apel už se podepsal například místopředseda strany Svoboda a solidarita Jozef Mihál. Někteří politici ale tvrdí, že podobně závažnou výzvu by měl Kaník nejdříve projednat s předsedy parlamentních stran.