Vůdce Boko Haram je po smrti, hlásí nigerijská armáda

Abuja Nigerijská armáda dnes bez dalších podrobností oznámila smrt Abubakara Shekaua, vůdce radikální islámské organizace Boko Haram. Ta pozabíjela nebo unesla v posledních měsících na severu země stovky lidí. Ke sdělení armády se organizace zatím nevyjádřila. O Shekauově smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát, je to ale poprvé, co o jeho zabití vydala armáda oficiální prohlášení.

Mluvčí armády uvedl, že předák islamistů „působící nebo vydávající se na videích za mrtvého Abubakara Shekaua, výstřední postavu známou jako vůdce skupiny Boko Haram“, byl zabit v boji s armádou v severovýchodní Nigérii. Z těchto slov vyplývá, že Shekau zahynul již dříve a že po smrti je i jeho pravděpodobný nástupce, který podle všeho přijal jeho jméno. Mluvčí k tomu pouze dodal, že jméno Abubakara Shekaua se stalo jakýmsi symbolickým znakem pro Boko Haram.

Islamističtí teroristé z Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabila organizace Boko Haram přes 3 000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo se ze spárů islamistů zachránit.