Obama přišel o blízkého spolupracovníka

Washington - Americký ministr spravedlnosti Eric Holder, první Afroameričan na vysokém justičním postu, podal demisi. Na tiskové konferenci pořádané společně s prezidentem Barackem Obamou oznámil, že ze své funkce po šesti letech odstoupí. Podle spekulací tisku jsou za jeho odchodem zdravotní potíže.

Prezident označil Holdera za „oddaného“ státního úředníka a oznámil, že ministr setrvá v ministerské funkci nejen do jmenování nástupce, ale až do doby, než jeho nominaci potvrdí americký Senát. Třiašedesátiletý Holder, považovaný za blízkého Obamova spojence, by mohl z funkce odejít po listopadových parlamentních volbách.

Politik zamířil v únoru do washingtonské nemocnice, když se mu náhle zatočila hlava a měl výrazně zrychlený tep. Byl sice rychle propuštěn, podle amerických médií však poté oznámil, že šlo zřejmě o znamení, aby více času věnoval své rodině.

The Washington Post minulý týden napsal, že o jeho možném odchodu svědčí jeho nabité plány na příští týdny, během nichž stihne vyřídit většinu agendy, kterou měl v úřadě před sebou. Holder se v poslední době podílel například na uklidňování napětí v missourském Fergusonu, které vypuklo po zastřelení mladého černocha bělošským policistou.

Holder působil na ministerstvu spravedlnosti už za časů prezidenta Billa Clintona. Prošel praxí soudce i prokurátora a patřil do okruhu nejbližších Obamových spolupracovníků. Mimo jiné se podílel na výběru Joe Bidena za Obamova viceprezidenta.