Odbory bojují za hasiče z Ground Zero: Během jednoho dne zemřeli tři

Washington - Američtí odboráři bojují za to, aby Kongres prodloužil zákon o lékařské péči pro záchranáře z 11. září 2001. Jejich tlak zesílili potom, co během jednoho dne zemřeli tři newyorští hasiči, kteří na místě teroristického útoku na Světové obchodní centrum zasahovali.

Daniel Heglund (58), Robert Leaver (56) a Howard Bischoff (58) v pondělí zemřeli v rozpětí několika hodin na rakovinu. Jde o přímý důsledek kouře a toxického prachu, který dlouhé dny a týdny vdechovali v hořících mrakodrapech a v jejich troskách, kde pátrali nejdřív po živých, později po tělech obětí.

Ve sboru sloužili dvě desítky let. Počet hasičů, kteří zemřeli na nemoci související s Ground Zero, stoupl jejich smrtí na 92. Přímo v troskách budov jich zahynulo 343. S rakovinou způsobenou zásahem po teroristických útocích dál bojují skoro tři tisíce záchranářů a policistů. „Často jsme se jich ptali: Litujete někdy toho, že jste tam zasahovali? Odpovídali prostě - země je potřebovala, udělali by to znovu,“ říká předseda odborové asociace hasičů James Lemonda.

Poslední tři roky měli léčení zdarma, stejně jako civilisté, kteří útok přežili. Zákon ale za rok vyprší - pokud ho členové Kongresu neprodlouží. Kampaň za prodloužení zákona o 25 let sílí. Ani podpora starosty New Yorku ovšem nestačí, pokud pro něj nezvednou ruku demokraté i republikáni ve Washingtonu. Znamená to najít miliardy dolarů na léčbu nemocných i těch, které těžká diagnóza teprve čeká. „Žádám je, aby byli stejně stateční jako lidé, kteří ten den vyslyšeli tísňové volání,“ vyzývá je Lemonda.

Stovky mužů v hasičských uniformách se po 11. září 2001 nakazily vážnými nemocemi dýchacích cest, další trpí rakovinou. Podle lékařů však není přímá spojitost mezi jejich přítomností na místě plném zdraví škodlivých látek a nádorovým bujením dosud jasně prokázána. Řada dalších hasičů bez ohledu na to podle Lemondy potřebuje finančně nákladnou zdravotní péči. Kongres pro ně před časem vyhradil v rámci zdravotní kompenzace 2,78 miliardy dolarů (téměř 60 miliard korun).