Na nálety jsme se dobře připravili. Jsou neškodné, tvrdí bojovníci IS

Bagdád/Damašek - Radikálové ze skupiny Islámský stát (IS) se na nálety koalice vedené Spojenými státy dobře připravili, takže bombardování neplní svůj účel. Zpravodajské stanici CNN to řekli dva bojovníci této radikální organizace.

„Byli jsme na to už nějakou dobu připraveni. Víme, že je známo, kde máme základny, protože nás sledují radary a satelity. Máme záložní stanoviště,“ řekl stanici CNN bojovník abú Talha. Výsledek bombardování je podle něj bezvýznamný.

USA zahájily nálety na cíle IS v Iráku v srpnu. Později sestavily koalici, která nyní útočí na radikály také v Sýrii. IS na severu obou zemí vyhlásil chalífát, který chce spravovat podle islámského práva.

Video Svědectví bývalého a současného bojovníka IS
video

Svědectví bývalého a současného bojovníka IS

Letadla míří na základny skupiny a mají také ochromit její zásobování a odříznout ji od zdrojů příjmů, takže jsou při náletech ničeny také ropné rafinérie na území, kde IS působí. „Máme příjmy i z jiných zdrojů než z ropy a ty nám zůstanou bez ohledu na ropné ztráty. Oni (nepřátelé) si myslí, že vědí vše, ale díky bohu nevědí nic. S boží pomocí bezvěrce porazíme,“ sdělil abú Talha, který byl mezi bojovníky, kteří v červnu obsadili severoirácký Mosul.

Nálety podle něj IS zdržují, ale nezabrání mu splnit cíl, to je zřídit islámský stát v sunnity obývaných částech Sýrie a Iráku. „Zasáhnou nás na některých místech, avšak my na jiných postoupíme vpřed. Jestliže nás zatlačí v Iráku, půjdeme vpřed v Sýrii,“ řekl.

Bývalý člen IS: „Přišli z Francie, ale dělají dojem, že jsou členy IS roky“

CNN hovořila také s abú Umarem, který se rozhodl z IS vystoupit, protože nesouhlasil s její brutalitou. Nyní pobývá v Turecku. I on tvrdí, že se IS na nálety dobře připravil. „Své základny téměř vyklidili, některé vybavení ukryli mezi civilisty, jiné v podzemí,“ řekl. Těžištěm skupiny jsou podle něj cizinci, mezi nimi i občané západních států. „Velkou kontrolu mají Francouzi, jsou dokonce extremističtější než my. Přišli z Francie, ale dělají dojem, že jsou členy IS roky,“ řekl abú Umar.

Stále souhlasí s myšlenkou ustavení chalífátu, avšak metody IS neschvaluje. „Před mýma očima zabili sedmdesátiletého šajcha. Takto Islámský stát nemůže pokračovat. Připojují se k němu mladí lidé, je jim 14 nebo 15 let. Možná je moje svědectví přiměje ještě si to rozmyslet,“ dodal abú Umar.