Britské stíhačky se poprvé zapojily do náletů proti IS v Iráku

Londýn/Bagdád - Britská letadla poprvé zaútočila v Iráku na pozice ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS). Pomohla tak kurdským bojovníkům, kteří se snaží ofenzivu islamistů zastavit. Britský parlament schválil zapojení země do bojů s Islámským státem v Iráku minulý týden.

„Stíhačky identifikovaly cíl a zaútočily na těžké zbraně islamistů, které ohrožovaly kurdské jednotky. Rovněž zaútočily na obrněný nákladní automobil ve stejné oblasti,“ uvedl ministr obrany pro televizní stanici BBC. „Obě letadla se nyní vrátila bezpečně na základnu a podle prvotního zhodnocení byly oba útoky úspěšné,“ dodal.

Londýn vyslal nad Irák stíhací bombardéry typu Tornado. Dvě stíhačky byly prý jen na „ozbrojené průzkumné misi“, když je požádali, aby pomohly kurdským jednotkám na severozápadě Iráku, jež se ocitly pod palbou. Po útoku se vrátily zpět na leteckou základnu Akrotiri na Kypru.

Londýn patří k nejbližším spojencům Washingtonu, a přestože Američané zahájili leteckou operaci proti islamistům již před několika týdny, Británie dosud stála stranou. Britský premiér David Cameron minulý týden ve čtvrtek uvedl, že by se jeho země do bojů v Iráku měla zapojit, protože to je v jejím zájmu. Už předminulý týden se připojila k úderům Francie. Před pár dny oznámily svou účast i Dánsko a Belgie, které se chystají vyslat sedm, respektive šest letounů.