Polská vláda má důvěru. V zemi chce víc amerických vojáků

Varšava - Nová polská vláda premiérky Ewy Kopaczové získala důvěru parlamentu. Nástupkyně nového šéfa Evropské rady Donalda Tuska tak povede zemi až do voleb plánovaných na příští rok. Kopaczová před hlasováním prohlásila, že její kabinet bude usilovat o větší vojenskou přítomnost Američanů v Polsku a bude podporovat uzavření dohody o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií. Zasazovat se hodlá také o zavedení eura a vytvoření energetické unie.

Podle očekávání hlasovali pro nový kabinet všichni poslanci Občanské platformy (PO) i menšího koaličního partnera Polské strany lidové (PSL). Spolu s hlasy liberálního Tvého hnutí (TR) a nezávislých poslanců získala vláda celkem 259 hlasů, zatímco proti bylo 183 zástupců opozice. Zatímco zástupci PO dnes Kopaczovou vesměs oceňovali a expremiér Tusk ji nazval odvážnou, zástupci konzervativně opoziční strany Právo a spravedlnost označili její vládu za zkompromitovanou a sama Kopaczová prý nemá „morální základ“ pro vedení země. 

Kopaczová uvedla, že Polsko by mělo splnit kritéria pro zapojení do eurozóny. Podle jejího přesvědčení by to pomohlo hospodářství země. Termín, kdy by Polsko mělo přejít na euro, ale premiérka nekonkretizovala. Rozhodující pro jeho určení podle ní bude postup zlepšování ekonomiky a větší stabilita eurozóny.   

Nelze spoléhat na ruský plyn, varuje premiérka
 
Kopaczová se vyjádřila také k ukrajinské krizi. Považuje přitom za důležitý společný postoj mezinárodního společenství k tamnímu konfliktu. Nová šéfka vlády v této souvislosti dala najevo, že má v úmyslu upevňovat pozici Polska v Evropské unii a dál usilovat o vytvoření takzvané energetické unie.

„Nemůžeme se spokojit se situací, že Polsko a státy tohoto regionu jsou vydány na milost a nemilost dodávkám plynu,“ zdůraznila s narážkou na nebezpečí, že Rusko by jako hlavní dodavatel plynu zejména do středoevropských zemí mohlo tuto energetickou surovinu využít kvůli ukrajinské krizi jako nátlakový prostředek.  

Česká vláda dala už v květnu najevo, že návrh Polska na vznik energetické unie jednoznačně podporuje. Určité výhrady prý ale má k některým konkrétním navrhovaným krokům.