Proti Pekingu s pravdou a láskou: Hongkong čerpá z odkazu Havla i Kampy

Hongkong – Navzdory ultimátu vlády hongkongští studenti neopouštějí ulice. Jsou však připraveni jednat, pokud policie zabrání útokům propekingských skupin na demonstranty. Sílu a přesvědčení jim v těchto dnech dodávají také zástupci organizace Prague Freedom, která podporuje svobodu slova ve světě. Předobraz známé Lennonovy zdi jako globálního plátna pro ideje i prosby se hbitě přenesl do hongkongské vládní čtvrti. Citáty Václava Havla totiž podle studentů vystihují ducha deštníkové revoluce.

Lidé, jejichž shromáždění se minulý týden začalo přezdívat deštníková revoluce – ačkoli ve skutečnosti patrně žádnou revolucí nebude – si ze slavných dnů, kdy se československá společnost začala probouzet, vzali ještě něco: v Hongkongu vznikla sestra Lennonovy zdi z pražské Kampy. Stejně jako mladí Češi před rokem 1989 na ni občané Hongkongu píší vzkazy a stížnosti na režim.

Hongkongské protesty jsou povětšinou nenásilné, ale jejich účastníci si také vesměs uvědomují, že nakonec budou i marné. Profesor hongkongské univerzity Joseph Čcheng patří k zakladatelům hnutí Occupy Central a navzdory úctě, které se těší, ví, že se nepřetahuje ani tak s hongkongskou vládou jako s Pekingem a ten požadavky nesplní. Další sílu k marnému boji hledá i v historii – třeba té československé. „Vy jste se nevzdali naděje v roce 1968. Pak přišel rok 1989 a 1990. Jsme tady, jen abychom řekli: Nevzdáváme se naděje, budeme bojovat,“ řekl Joseph Čcheng.

  • Veronika Rozmahelová, ředitelka Prague Freedom Foundation: „Studenti znají Václava Havla, znají rok 1989 a strašně si váží podpory, kterou mají od jakékoli další země.“

Jeden ze vzkazů, který do bývalé britské kolonie přišel z Pekingu, jenž chce mít větší vliv na řízení Hongkongu, zněl: Západní demokracie v asijské společnosti nefunguje. I na to však podle účastníků protestů existuje „československá“ odpověď. „Použil bych Havlův citát. Jednou řekl: Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. S touto vírou můžeme vydržet a pokračovat beze strachu,“ podotkl Samuel Wing z Hongkongské federace studentů.

Podle Markéty Moore, Češky dlouhodobě žijící v Hongkongu, se proti studentským protestům začínají bouřit obyčejní lidé z řad místních podnikatelů a drobných živnostníků, jejichž obchody příchází kvůli nepokojům v ulicích o zisk. „Do protestů proti studentům, které končily násilím, byly skutečně zapojeny čínské kriminální gangy, ale za nimi již stály rozhořčení občané staršího věku,“ řekla v Horizontu ČT24 Markéta Moore.

Video Havlovský boj i Lennonova zeď v kulisách Hongkongu
video

Havlovský boj i Lennonova zeď v kulisách Hongkongu

Havlovský boj i Lennonova zeď v kulisách Hongkongu

Markéta Moore: Drobní živnostníci se bouří proti studentům

Zpravodajka ČT: Přibývá demonstrací proti blokádě

Blokáda hongkongského centra na ústupu: Uvolní vládní budovy

Vůdci hongkongských prodemokratických protestů se rozhodli ukončit blokádu důležitých vládních budov. Reagovali tak na nepřímou hrozbu, kterou vyslovil předseda výkonné rady Leung Čchun-jing. Ten řekl, že se obává, aby se protesty „nevymkly kontrole, což by mělo vážné následky na veřejnou bezpečnost a společenský řád“. Podle Leunga je proto – a také kvůli hrozbě vážných ekonomických následků pro Hongkong, kterých se obává hongkongský tajemník pro finance John Tsang – „nanejvýš důležité“ vládní budovy uvolnit „aby mohly tři tisíce úředníků řádně sloužit občanům“.

Organizátoři demonstrací poté přislíbili, že učiní, oč hongkongské vedení žádá. „Naším terčem je pouze Leung, nikoli další vládní představitelé. Tím, že otevřeme cestu, nebude mít Leung žádný důvod, aby naši blokádu rozehnal nebo o ní šířil nepravdivé fámy,“ řekl vůdce hnutí Obsaďte centrum Benny Tai. Organizátoři protestů v centru také vyzvali k vyklizení protestních táborů v jiných čtvrtích, kde docházelo ke střetům s jinými skupinami. Vlastní protesty, ale také útoky na ně pořádali jednak příznivci Pekingu, jednak lidé, kterým vadí například blokáda významných hongkongských ulic.

Přes omezení blokády protesty pokračují

Navzdory ústupku přislíbenému na pondělí neustávají v Hongkongu protesty proti změnám volebních pravidel, které považuje část obyvatel města za omezení demokracie i široké autonomie přislíbené před sedmnácti lety.

Týdenní blokáda ochromila komerční život ve městě i dopravu v centru města. Několik bank v centru muselo uzavřít své pobočky, policie odkláněla provoz z hlavního tahu. Hongkongská vláda a policie je zdrženlivá, a přestože demonstranti zatím nemíní vyslyšet její výzvy k úplnému uvolnění centra, vyčkává. Očekává, že se protesty uklidní – konečné rozhodnutí beztak leží na pekingské vládě, která žádný kompromis nechce připustit.

Demonstranti odmítají omezení hongkongské demokracie

Cílem protestů je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala čínská vláda. Peking chce mít dohled nad příštími hongkongskými volbami v roce 2017 a schvalovat prostřednictvím speciálního výboru kandidáty. Před voliče by tak měli předstoupit pouze dva nebo tři uchazeči. Hongkong se přitom před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Organizátoři protestů proto žádají, aby si představitele nadále mohli volit bez omezení.