V bulharských volbách vyhrála proevropská strana, většinu ale nemá

Sofia – Podle prvních povolebních odhadů se vítězem parlamentních voleb v Bulharsku stala středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), za kterou stojí expremiér Bojko Borisov. Podle aktuálních propočtů ale většinu v novém parlamentu ani zdaleka nezíská. Vítězství GERB se očekávalo, podobně jako loni, kdy ale Borisov nedokázal sestavit vládní koalici. Oficiální výsledky se čekají v pondělí.

Vůdce GERB sice ohlásil vítězství nad soupeři, nicméně podle Reuters připustil, že bude těžké s velice rozdrobeným novým parlamentem vytvořit vládu. O dalším postupu bude diskutovat se svými spolustraníky v pondělí. Borisovova strana podle čtyř různých odhadů získala od 32,3 po 33,9 procent hlasů, což by mohlo znamenat od 83 po 91 poslaneckých křesel. K většině ve sněmovně je ale zapotřebí 121 hlasů, poznamenala agentura AFP.

Druhá příčka v pořadí patří podle očekávání socialistům s 16 procenty, které následuje s podporou 14 procent voličů Hnutí za práva a svobody, reprezentující tureckou menšinu. Konzervativní Reformní blok podle odhadu získal skoro devět procent hlasů, nacionalisté z Vlastenecké fronty 6,3 procenta, populistická formace Bulharsko bez cenzury 4,9 procenta. Čtyřprocentní hranici nutnou ke vstupu do parlamentu překonalo také uskupení bývalého prezidenta Georgiho Parvanova Alternativa pro bulharskou obnovu i nacionalisté ze strany Útok (Ataka). Předčasné parlamentní volby, již druhé během dvou let, měly ukončit politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády.

Video Volby podle prvních odhadů vyhrála strana Bojka Borisova
video

Volby podle prvních odhadů vyhrála strana Bojka Borisova

Nejednoznačný výsledek by podle agentury Reuters mohl vyústit ve vleklá jednání o podpoře mezi menšími stranami a opozicí. Další období politické nejistoty podle analytiků povede jen k dalšímu prohloubení nynějších hospodářských potíží, se kterými se tento nejchudší člen Evropské unie již několik let potýká. Bulharsko nyní potřebuje stabilní vládu, která vyřeší bankovní krizi a zajistí opětovný hospodářský růst. Jen letos totiž klesly přímé zahraniční investice o více než pětinu.

Prioritou nové vlády bude rozhodnout o osudu finančního ústavu Corpbank. Účty klientů v tomto někdejším čtvrtém největším poskytovateli půjček v zemi jsou od června zablokovány. Původní záchranný balík, který připravila národní banka spolu s někdejší socialistickou vládou, selhal a nikdo jiný dosud nerozhodl, jak s Corpbank naložit.