První kolo prezidentských voleb v Brazílii vyhrála stávající prezidentka

Brasília – První kolo prezidentských voleb v Brazílii dopadlo podle očekávání: vyhrála úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová se ziskem 41,5 procenta hlasů, která se ve druhém kole utká s kandidátem opoziční Brazilské sociálnědemokratické strany (PSDB) Aécio Nevesem, který získal 33,6 procenta hlasů. Rozhodující druhé kolo se uskuteční 26. října.

Video První kolo brazilských voleb vyhrála Rousseffová
video

První kolo brazilských voleb vyhrála Rousseffová

První kolo brazilských voleb vyhrála Rousseffová

06/10

Brazílie: Souboj žen se nekoná

Socialistická kandidátka Marina Silvaová, které předvolební průzkumy dávaly podobné šance jako Nevesovi, skončila až na třetím místě s 21,3 procenta hlasů. Volební účast byla podle webu BBC vysoká, asi 80 procent. Výsledky potvrdily předpoklad, že žádný z kandidátů nezvítězí v prvním kole, k čemuž by musel získat více než 50 procent hlasů.

Strana pracujících, za kterou kandidovala Rousseffová, vládne zemi téměř 12 let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby. Nejsilnější podporu má současná prezidentka právě mezi nejchudšími. „Udělám všechny změny, které Brazílie potřebuje. Život všech brazilských žen a mužů se zlepší,“ slíbila.

Rousseffová slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, ačkoliv kritici si stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí a akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.

Aécio Neves
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Eugenio Savio

Aécio Neves nabízí spíše centralistické ekonomické přístupy jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA. „Moje kandidatura spojuje zkušenost, schopnost, odvahu a vedení potřebné k tomu, aby Brazílie prosperovala. A to ve všech svých částech. Teď máme nejlepší podmínky k tomu, abychom zlepšili naše životy,“ prohlásil kandidát sociálnědemokratické strany.

Jako poražená nakonec odchází Marina Silvaová. Nejdřív nadchla zelenou politikou, v ostré kampani ale nedokázala čelit útokům soupeřů a na své chyby doplatila. „Nikdy nebudu litovat toho, jak jsem se rozhodla. Protože jsme nepoužili žádnou starou taktiku, abychom vyhráli za každou cenu,“ rozloučila se Silvaová.

Zhruba 143 milionů oprávněných brazilských voličů mělo zároveň možnost vybrat guvernéry všech 27 federálních států.