Eiffelovka dostala k narozeninám skleněný šperk

Paříž Pro veřejnost se dnes otevřelo zrekonstruované první patro Eiffelovy věže. Stalo se tak ke 125. výročí otevření této pařížské dominanty. Nejatraktivnější novinkou jsou prosklené průzory na plošině vysoké 57 metrů. Kromě závratě dopřávají návštěvníkům i škodolibou radost při pohledu na fronty lidí, kteří ještě čekají na to, aby se na věž po delší době podívali. 

Čtyři vyhlídkové platformy v prvním patře 324 metrů vysoké věže stály 30 milionů eur (zhruba 824 milionů Kč). Přestože jsou ve výšce jen 57 metrů, není to nic pro lidi trpící závratěmi. Někteří z prvních turistů, kteří dnes monument po rekonstrukci navštívili, se netajili tím, že se jim při pohledu dolů točí hlava. „Je to opravdu děsivý pohled,“ hlásil jordánský turista Jusif Mubajdín, který se raději při chůzi po skle přidržoval přítelova ramene.

Nové patro navrhl Alain Moatti a při svém návrhu se snažil zůstat co nejvěrnější myšlenkám Gustava Eiffela. Rekonstrukce proto kopíruje ladné křivky železné dámy a k původní podobě vyhlídky má rozhodně blíž, než tomu bylo v minulých desetiletích. „Původně byla Eiffelova věž červená. Proto jsou budovy červené. Uvnitř máme zase místnost z platanu, což je typicky pařížský strom,“ vysvětluje architekt.

Eiffelova věž byla otevřena 6. května 1889. Dílo se zrodilo v hlavě architekta Gustava Eiffela a bylo postaveno na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce a u příležitosti Světové výstavy 1889. Dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám světa, ročně si ji prohlédne přibližně sedm milionů turistů.

Eiffelova věž
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thibault Camus

Věž má celkem tři plošiny, první je ve výšce 57 metrů (345 schodů), druhá ve výšce 115 metrů (359 schodů) a třetí ve výšce 274 metrů, dostupná jen výtahem. Třemi pilíři stavby jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrtém jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vedou výtahy do patra třetího (výtahy zde byly postaveny v roce 1899, tedy deset let po otevření věže).

Video Nové lákadlo Eiffelovy věže – skleněná promenáda
video

Nové lákadlo Eiffelovy věže – skleněná promenáda