Biden se omlouvá arabským spojencům kvůli obvinění z podpory extremismu

Washington - Americký viceprezident Joe Biden se musí omlouvat spojencům USA za své výroky týkající se situace v Sýrii. Partnery rozhněval, když uvedl, že v Sýrii podporovaly extremistické skupiny. O víkendu již volal zástupcům Turecka a Spojených arabských emirátů, nyní se snaží spojit i s představiteli Saúdské Arábie, napsal americký deník The New York Times.

Vše začalo minulý týden ve čtvrtek při debatě na Harvardově univerzitě, kdy Biden poněkud nerozvážně odpověděl na otázku jednoho ze studentů. Konkrétně řekl, že největším problémem USA v souvislosti ze vzestupem hnutí Islámský stát „jsou naši spojenci“. A jmenoval Turecko, které dovolilo zahraničním bojovníkům, aby se dostali do Sýrie, a rovněž Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii, které prý společně s Ankarou posílaly zbraně a další pomoc syrským rebelům bez ohledu na to, kde skončí. Tyto zbraně se pak měly dostat do rukou radikálů z fronty An-Nusra, teroristů z al-Káidy a dalších extremistických skupin.

Pobouřené reakce spojenců, kteří jsou nyní součástí koalice bojující proti islamistům, na sebe nenechaly dlouho čekat a americký viceprezident byl donucen všem zavolat a omluvit se. Bílý dům se nicméně za Bidena postavil. „Viceprezident je člověk, který má dost charakteru na to, aby přiznal, že udělal chybu,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Na obsah Bidenových tvrzení ale Obamův mluvčí neřekl, že by viceprezident neměl pravdu. Viceprezidentova slova totiž nebyla daleko od pravdy, poznamenal deník The New York Times. USA již několik měsíců tlačí na Turecko, aby zabránilo pronikání islamistických bojovníků do Sýrie. A odborníci se shodují na tom, že pomoc ze zemí Perského zálivu se v Sýrii dostala do rukou extremistů.

I samotný prezident Obama v srpnu poznamenal, že arabské země sousedící se Sýrií podporují různé extremistické skupiny jen proto, že je pro ně nejdůležitější fakt, že bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Tehdy ale žádný konkrétní stát nejmenoval.