Karadžić čeká, že ho tribunál kompletně zprostí obžaloby

Haag  Bývalý bosenskosrbský politický vůdce Radovan Karadžić očekává, že ho soudci haagského tribunálu zprostí obvinění ve všech bodech obžaloby, včetně genocidy za války v 90. letech. Řekl to během svého posledního vystoupení před porotou Mezinárodního soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Žalobci pro něj žádají doživotí.

Karadžičovou závěrečnou řečí skončilo řízení před porotou. Soudci budou připravovat rozsudek měsíce, možná až rok. Čeká je pečlivé posuzování více než 11 500 předložených dokladů a pročtení desítek tisíc stránek písemných výpovědí. Během procesu, který začal před pěti lety 26. října, vypovídalo celkem téměř 600 svědků.

Někdejší prezident Republiky srbské je obžalován z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Obžaloba má 11 bodů a týká se především odpovědnosti za masakr ve Srebrenici, při němž srbské síly v závěru války v roce 1995 povraždily 8 000 muslimských mužů a chlapců. Obviněn je také z iniciování etnických čistek nebo v souvislosti s brutálním obléháním Sarajeva, které trvalo 44 měsíců a vyžádalo si na 10 000 mrtvých.

„Válka se neodehrála, jak jsem chtěl,“ prohlásil dnes Karadžić. „Byla hrozná a doufejme v Boha, že byla poslední, ale to není v mojí moci,“ dodal. Zopakoval, že za zločiny nenese trestní odpovědnost. „Nic z toho, co se stalo, nebylo výsledkem chování státu,“ dušoval se bosenskosrbský exprezident. Ve středu pouze přiznal, že jako politický vůdce v době války „nese morální odpovědnost za zločiny spáchané občany a silami Republiky srbské“.

Pohřeb obětí masakru v Srebrenici
Zdroj: ČTK
Autor: AP/Amel Emric

Podle obžaloby je Karadžić zodpovědný za „každou tragédii“

Žalobce tribunálu Alan Tieger v pondělí při své závěrečné řeči prohlásil, že Karadžič „je odpovědný za každou tragédii“, k níž během války v Bosně v letech 1992–1995 došlo. Označil ho přitom za „hnací sílu“ etnických čistek a dalších zločinů a navrhl pro něj trest doživotního odnětí svobody. Obžaloba staví na tom, že srebrenický masakr byl důsledkem a součástí ideologie etnických čistek, k jejímž osnovatelům podle žalobců patřil Karadžić.

Obhajoba ale tvrdí, že žádný Karadžičův zločin obžaloba neprokázala. „Ani jeden svědek neřekl, že Radovan Karadžić plánoval, nařídil nebo věděl o popravách zajatců ve Srebrenici,“ uvedl minulý týden před soudci člen právního týmu 69letého Karadžiče Peter Robinson.

Válečný konflikt v Bosně a Hercegovině si vyžádal životy více než 100 000 lidí. Zhruba 2,2 milionu obyvatel kvůli němu muselo opustit své domovy.