„Máme nabroušené nože.“ Nobelistce Malale opět vyhrožují extremisté

Islámábád - Jen několik hodin poté, co se sedmnáctiletá Malala Júsufzaiová v pátek stala nejmladší nositelkou Nobelovy ceny za mír, dostala výhrůžky od pákistánských islámských extremistů. Cenu získala za svůj boj za práva dívek na vzdělání.

Zdroj: ČTK/News Pictures Autor: Philippe Sautier

„Lidi jako Malala by měli vědět, že se nenecháme odstrašit propagandou (nevěřících). Pro nepřátele islámu jsme si připravili nabroušené nože,“ napsali na Twitter extremisté z organizace, která se v srpnu odštěpila od pákistánské odnože hnutí Taliban.

Malala Júsufzaiová předloni téměř přišla o život, když jí útočníci z Talibanu v pákistánském údolí Svát střelili do hlavy a krku. Trnem v oku jim byl její blog popisující život místních žen a dívek a kritizující nerovnoprávnost. Sám pákistánský Taliban, který zastřešuje více jak deset skupin, ocenění mladé aktivistky zatím jinak nekomentoval.

Dívka, která žije v britském Birminghamu, se stala vůbec nejmladší laureátkou Nobelovy ceny v historii. Cena, kterou získala spolu s indickým aktivistou proti dětské práci Kailášem Satjárthím, podle ní může pomoci ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Na prosincové předání ceny by oba laureáti rádi pozvali indického premiéra Naréndru Módího a jeho pákistánského kolegu Naváze Šarífa, což by prý mohlo vést ke zlepšení situace mezi převážně hinduistickou Indií a muslimským Pákistánem.

Malala Júsufzaiová začala už ve svých 11 letech hájit v televizních rozhovorech možnost vzdělávání pro ženy v konzervativní pákistánské muslimské společnosti. Vycházela přitom z vlastních zkušeností poté, co bojovníci Talibanu přepadli její domovské město Mingora, terorizovali místní občany a vyhrožovali, že vyhodí dívčí školy do povětří.