Šéf Hongkongu vzkázal demonstrantům: Nic se měnit nebude

Hongkong – Nemáte žádnou šanci na úspěch, čínská komunistická strana plány nezmění. To vzkázal předseda výkonné rady Hongkongu prodemokratickým demonstrantům. Ti už třetí týden protestují proti tomu, že jim vláda chce předvybrat kandidáty do voleb. Někteří demonstrují už čtrnáctou noc. Ustáli slzný plyn, útoky rozzlobeného davu a zločineckých gangů i vládní ultimáta. Právo na svobodné volby se rozhodli doslova vysedět.

I noc na dnešek strávily stovky demonstrantů před vládními budovami i na jiných veřejných místech. Týdny trvající demonstrace za posílení demokracie v Hongkongu, který je zvláštní oblastí Číny, mají nulovou šanci na úspěch. Podle agentury DPA to řekl předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing v televizi TVB.

Plánované jednání se studenty vláda odvolala údajně proto, že nejsou konstruktivní. Oni sami to považují za čirou výmluvu. Zatímco mládež hlavně sedí v ulicích, její demokratičtí spojenci v parlamentu stupňují tlak na vládu. Hrozí, že budou vetovat financování vládních projektů. Taky dali podnět k vyšetřování šéfa Hongkongu Leunga pro podezření z korupce. Za to, že ve funkci přijal 6,4 milionu amerických dolarů od australské firmy, která se zabývá výstavbou a správou městského majetku.

Vládnoucí komunistická strana nebude měnit své plány pro volby chystané v roce 2017, vzkázal Leung prodemokratickým aktivistům. Demonstrantům se nelíbí, že Peking chce sice v roce 2017 poprvé v Hongkongu povolit přímé volby, o přízeň voličů se v nich ale budou moci ucházet jen kandidáti, které nejprve nominuje a většinou hlasů schválí speciální výbor. Nominováni budou jen dva nebo tři uchazeči.

V ulicích je pořád spousta života a taky spousta odhodlání. Přesto má vláda proti studentům mocnou zbraň – pokud sečte ekonomické ztráty, které nejsou zanedbatelné, může proti nim popudit zbytek města.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod podle principu „jedna země, dva systémy“. Obyvatelé této asijské finanční metropole tak mají rozsáhlejší práva než lidé žijící v pevninské Číně.

Video Protesty v Hongkongu opět na scéně
video

Protesty v Hongkongu opět na scéně